Wiemy, ile środków z KPO trafi na rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2021,14:20 Aktualizacja: 17-03-2021,14:31
A A A

Na rolnictwo i obszary wiejskie z Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczone 20 proc. środków - poinformował Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

- Rozpoczęły się konsultacje dotyczące KPO. Znaczącą rolę odgrywa w nim rolnictwo i obszary wiejskie. Na ten cel zostanie skierowane blisko 20 proc. środków - zarówno z części dotacyjnej jak i pożyczkowej - mówił polityk w Sejmie, odpowiadając na pytanie posłów PiS w tej sprawie.

Michał Kołodziejczak, agrounia, tarcza antykryzysowa dla rolników

AGROunia domaga się tarczy antykryzysowej dla rolników

Zawieszenia działań komorniczych wobec rolników dotkniętych pandemią domaga się Michał Kołodziejczak. Zdaniem lidera AGROunii Sejm nie powinien ratyfikować umowy o pomocy z UE dla Polski, jeżeli 40 proc. środków nie trafi na...

Wiceszef resortu zaznaczył, że ze środków przeznaczonych na wsparcie przetwórstwa, resort planuje ich wydatkowanie głównie na wspieranie tzw. krótkich łańcuchów dostaw i przetwórstwa rolno-spożywczego, które został zachwiane w związku z pandemią COVID-19.

Chodzi o pomoc w rozwoju krótkich łańcuchów dostaw żywności, włączenie mikro- małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przetwórstwa rolno-spożywczego w gospodarkę o obiegu zamkniętym, wzmocnienie tych firm po pandemii koronawirusa i zwiększenie samowystarczalności w zakresie surowców białkowych do produkcji pasz, w tym pasz non-GMO.

Według Bartosika planowane jest wspieranie inwestycji w zakresie tworzenia lub rozwoju sieci centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych na poziomie regionów lub na poziomie lokalnym, w tym pomoc w adaptacji budynków i wyposażenia tych centrów.

Wiceminister mówił również o wsparciu inwestycji MŚP sektora rolno-spożywczego w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony środowiska.

Stefan Krajewski, Miłosz Motyka, PSl, Krajowy Plan Odbudowy, wydatki na rolnictwo

PSL: rządowy plan skandaliczny dla wsi. Posłowie czekają na ministra

Wiemy, że Grzegorz Puda, minister rolnictwa nie pracował nad Krajowym Planem Odbudowy, ale liczymy, że przynajmniej w sferze konsultacji międzyresortowych weźmie udział - mówią politycy PSL i zapewniają, że są gotowi do współpracy....

Chodzi m.in. o zagospodarowanie odpadów żywnościowych powstających w procesie przetwarzania na cele przemysłu spożywczego i niespożywczego, a także o wsparcie inwestycji w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego poprawiających standardy w zakresie ochrony środowiska i klimatu.

Wsparcie będzie mogło być przeznaczone na: inwestycje obejmujące rozwój rolno-spożywczych rynków hurtowych; wsparcie inwestycji MŚP dotyczących sektora przetwórstwa i wprowadzania do obrotu produktów sektora rolno-spożywczego, zakupu maszyn i urządzeń do produkcji, technologii, środków transportu oraz rozbudowy infrastruktury zakładów.

- Przewiduje się też pomoc inwestycyjną w zakresie wykorzystania surowców białkowych niemodyfikowanych genetycznie do produkcji pasz (bez GMO) - wyliczał wiceminister.

Wsparciem objęte zostaną także organizowane formy rolników takie jak spółdzielnie oraz podmioty gospodarcze z udziałem samorządu terytorialnego, a w zakresie rynków hurtowych podmioty z udziałem skarbu państwa.

Dla MŚP planowane jest wsparcie ok. 500 podmiotów. Dodatkowo będzie dotyczyć ok. 50 centrów dystrybucyjno-przechowalniczych oraz 10 rynków hurtowych. W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną otwarte nabory wyłaniające beneficjentów.

Wsparcie będzie miało formę refundacji poniesionych kosztów oraz zaliczek na poczet prefinansowania inwestycji.

- Maksymalna kwota na jednego beneficjenta wyniesie ok. 10 mln zł. Na inwestycje rolno-spożywcze w KPO wstępnie przeznaczono 500 mln euro, ale ostatnie informacje są takie, że na ten cel będzie 1 mld euro - powiedział Bartosik.
 

Poleć
Udostępnij