Wiele gospodarstw rozważa zakończenie produkcji mleka. Konieczny skup produktów mlecznych
Będzie interwencyjny skup produktów mlecznych? Z takim postulatem wystąpił podlaski samorząd rolniczy, który ostrzega, że gospodarze coraz intensywniej myślą o zakończeniu produkcji mleka.
Podlaska Izba Rolnicza (PIR) zwróciła się z wnioskiem o wprowadzenie interwencyjnego skupu produktów mlecznych i zwiększenie udziału produktów mlecznych w rozporządzeniu ministra rolnictwa z 26 stycznia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół. Izba postuluje także wystosowanie wytycznych ws. zwiększenia udziału produktów mlecznych w strukturze zakupów dla Wojska Polskiego, szpitali, domów dziecka i seniora.
Hodowcy ograniczają produkcję i ubijają mleczne krowy
„Branże mleczarską w Polsce dotknął kryzys związany z ograniczeniem zakupu produktów mlecznych przez Chiny. Podlaskie spółdzielnie mleczarskie znalazły się w niekorzystnej sytuacji finansowej i obniżyły ceny skupu mleka od rolników, co w znacznym stopniu pogorszyło już niekorzystną opłacalność produkcji mleka. Wiele gospodarstw rozważa zakończenie produkcji mleka oraz pogłębia się ich zadłużenie związane z zakupem ciągle drożejących pasz. Należy zatem wdrożyć program działań wspierających polski sektor mleczarski” – przekonuje w piśmie Grzegorz Leszczyński, prezes PIR.
Jak podkreśla, wprowadzenie interwencyjnego skupu produktów mleczarskich, wyprodukowanych z polskiego mleka oraz zwiększenie udziału produktów mlecznych w strukturze zakupów dla wojska, szpitali, domów dziecka i seniora, pozwoliłoby ustabilizować sytuację polskiego sektora mleczarskiego i w ogóle polskiego rolnictwa.
O rozważenie możliwości podjęcia działań w tym zakresie podlaski samorząd rolniczy zwrócił się do szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś