W ochronę środowiska trzeba zainwestować miliardy złotych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2019,10:10 Aktualizacja: 30-09-2019,8:18
A A A

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą mieć w nadchodzących latach przełożenie na gospodarkę i mogą zakłócać funkcjonowanie transportu, branży budowlanej czy energetycznej - wynika z "Polityki ekologicznej państwa do 2030 roku".

Dokument pokazuje, że skutki postępujących zmian klimatycznych i zła jakość powietrza to główne problemy środowiskowe dla Polski. W ich rozwiązywaniu mają pomóc uruchamiane programy, jak "Czyste powietrze" czy "Energia Plus".

Program Czyste Powietrze, ministerstwo środowiska, henryk kowalczyk, mateusz morawiecki, paliwo wysokiej jakości

Rząd podpisał umowy z setkami gmin. Program "Czyste Powietrze" ma rok

Mija rok funkcjonowania programu „Czyste Powietrze. - To pierwszy w historii Polski tak szeroki program rządowy związany z poprawą jakości powietrza - zapewnia Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Działania mają poprawić efektywność...

- Dobra jakość środowiska to także dobre warunki do inwestowania i pracy. Bezpieczeństwo ekologiczne ma swoją wartość, jeśli inwestorzy chcą rozwijać swoje zakłady w danym obszarze i widzą, że państwo chce inwestować w innowacyjne, nowoczesne technologie, wtedy stwarzamy im pole do działania - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Kierunki działań w obszarze ochrony środowiska wyznacza przyjęta w sierpniu "Polityka ekologiczna państwa do 2030 roku". Dokument będzie podstawą do przyszłych działań legislacyjnych i inwestowania środków UE z perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

- Zakładamy, że "Polityka ekologiczna państwa" będzie sprzyjać takiej synergii między dynamicznym rozwojem gospodarczym a poszanowaniem zasobów przyrodniczych, w niektórych sytuacjach nawet renaturalizacją czy poprawą stanu środowiska - mówi polityk.

Jak wynika z nowej strategii ekologicznej, główne problemy środowiskowe w Polsce to m.in. nieodpowiednia jakość powietrza, niska zasobność wód, skutki postępujących zmian klimatycznych i deficyt narzędzi kreowania ładu przestrzennego.

[WIDEO] Mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska


systemy fotowoltaiczne, energia słoneczna, oze, instalacje oze, fotowoltaika, ustawa o oze

Gminy wchodzą w energetykę. Fotowoltaika zamiast wiatrowych farm

Rosnące ceny energii skłaniają coraz więcej samorządów do szukania alternatywy dla drogich usług spółek przesyłowych. Wiele gmin przymierza się do inwestycji we własną energetykę. Rząd szykuje ułatwienia dla gmin, które...

- Priorytetem jest poprawa jakości powietrza i w tym obszarze będziemy realizować program "Czyste Powietrze", na który przeznaczymy 103 mld zł w ciągu 10 lat. Chcemy także rozwijać odnawialne źródła energii i tutaj z pomocą przychodzi program "Mój Prąd", w ramach którego przeznaczymy 1 mld zł na rozwój fotowoltaiki. Będziemy także wspierać rolników indywidualnych, aby mogli na swoich posesjach rozwijać OZE. Chcemy rozwijać ciepłownictwo w miastach, stąd specjalny program "Ciepłownictwo powiatowe", ale pamiętamy również o zasobach geologicznych. Tutaj wychodzimy z programem "Geotermia Plus" - wylicza Mazurek.

Jak podkreśla, resort środowiska będzie monitorować, jak działają uruchamiane ostatnio programy, i na bieżąco je udoskonalać albo rozszerzać ich zakres, aby były jak najbardziej efektywne.

W przygotowaniu jest również "Polityka energetyczna państwa do 2040 roku", której projekt został opublikowany przez resort energii w końcówce ubiegłego roku. Ma zostać przyjęta prawdopodobnie po wyborach parlamentarnych.

- Jest szereg innowacji dotyczących zgazowania węgla czy produkcji wodoru. Mówimy także o błękitnym węglu, jest więc szereg innowacyjnych rozwiązań, które możemy wykorzystywać w oparciu o nasze zasoby geologiczne. Pamiętamy o tym, że musimy się kierować w stronę transformacji energetycznej zakładającej, że udział odnawialnych źródeł energii z każdym rokiem będzie rósł - mówi na koniec Sławomir Mazurek.

Poleć
Udostępnij