W Gdańsku produkują kompost z odpadów mokrych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2015,10:05 Aktualizacja: 22-11-2015,10:18
A A A
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku produkuje kompost z odpadów mokrych segregowanych przez mieszkańców. Kompost ma być wykorzystywany do użyźnienia terenów zielonych w mieście. W 2016 roku zakład planuje wyprodukować około 6 tys. ton kompostu. 
 
Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku poinformował, że firma, jako jedna z pierwszych w kraju, uzyskał pozytywną decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopuszczającą kompost do obrotu.
 
- Jest to końcowy produkt procesu kompostowania odpadów mokrych segregowanych przez mieszkańców; planowane jest jego zastosowanie na szerszą skalę przy utrzymaniu gdańskiej zieleni - podał. W przyszłym roku zakład planuje wyprodukować około 6 tys. ton kompostu, co oznacza odzyskanie około 20 proc. odpadów mokrych.

III Ogólnopolski Kongres Smart - Inteligentne Miasta w Gdańsku

Jak oszczędzać energię i czy miasta z północy Polski wykorzystują nowe technologie do inteligentnego rozwoju transportu oraz infrastruktury, aby polepszyć jakość życia mieszkańców? Między innymi na te pytania będą starali się...

Starania o certyfikat ministerstwa trwały prawie dwa lata. - Udowodniliśmy, że dzięki skutecznej segregacji i wysortowaniu  przez mieszkańców frakcji biodegradowalnej z odpadów można wyprodukować ekologiczny, dobrej jakości, a przede wszystkim bezpieczny nawóz pod rośliny ozdobne czy trawniki - zaznaczył Wojciech Głuszczak, prezes zarządu zakładu utylizacyjnego.
 
Dotychczas zakład wykorzystywał kompost do rekultywacji nieczynnej kwatery składowiska odpadów. Teraz gdańska spółka planuje zaoferować kompost innym miejskim firmom np. Zarządowi Dróg i Zieleni (ZDiZ) do użyźnienia terenów zielonych w mieście.
 
Ewelina Latoszewska, kierownik działu utrzymania zieleni w ZDiZ w Gdańsku oceniła, że rocznie firma jest w stanie zagospodarować około połowy planowanej produkcji produktu. Podała, że firmy są w trakcie ustaleń szczegółów współpracy. Na początku, w ramach testu, kompost ma być wykorzystywany do użyźnienia trawników o powierzchni ok. 10 ha (z 310 ha), przede wszystkim przy pasach drogowych.

Forum Energetyczne - Terminal naftowy PERN w Gdańsku - nowe możliwości przeładunkowe i tradingowe.

W dniach 22-24 stycznia w Karpaczu odbędzie się IX Forum Energetyczne. Jest to największa tego typu konferencja w Europie Środkowej, skupiająca liderów bizensu i polityki zajmujących się szeroko rozumianym sektorem energetycznym. Debaty...
 
Nawóz powstaje w procesie kompostowania odpadów mokrych trafiających do zakładu utylizacyjnego w wyniku stosowania tzw. dualnego systemu zbierania odpadów komunalnych. Głuszczak zauważył, że "sukcesywnie wzrasta ilość oraz poprawia się jakość odpadów mokrych, co oznacza coraz większą rzetelność w segregowaniu odpadów w Gdańsku". 
 
Kompost może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Zakład zapewnia, że kompost spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe.
 
Tzw. dualny (z podziałem na mokre i suche odpady) system zbierania odpadów komunalnych obowiązuje w Gdańsku od lipca 2013 roku, od wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej. Od 2011 r. w ramach pilotażu realizowały go niektóre gdańskie dzielnice.
Poleć
Udostępnij