W ARiMR coraz goręcej. Zaczyna się kolejna odsłona walki o podwyżki płac
Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą oflagowane, a pracownicy będą mogli wypowiedzieć się w sprawie ewentualnego strajku podczas referendum. To kolejna odsłona walki o podwyżki płac w firmie.
Postulat podwyższenia wynagrodzeń jest w agencji podnoszony od dawna. Pracownicy podkreślają, że z powodu lichych zarobków odeszło już wiele wartościowych osób, a kolejne to rozważają. Wpływ na to ma również duża liczba obowiązków i ogromna odpowiedzialność, jaka towarzyszy rozdzielaniu i wypłacaniu pomocy unijnej dla rolników.
Podwyżek w ARiMR na razie nie będzie. Szykuje się protest?
Według związkowców 20 marca - po miesiącach rokowań - władze ARiMR odrzuciły ostatecznie cały kompromis zaproponowany przez związki zawodowe i zdecydowały o zakończeniu tego etapu sporu zbiorowego. Następnym etapem miały być mediacje.
Ale póki co postępów nie ma. Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w ARiMR "w związku z niezadowalającym postępem rozmów z pracodawcą" postanowiło zatem podjąć we wrześniu szereg działań.
Po pierwsze zostaną oflagowane budynki ARiMR (po wcześniejszym wystąpieniu do zarządcy budynku o zgodę na takie działanie, w myśl artykułu 25. ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).
Po drugie razem z pozostałymi działającymi w agencji związkami będzie przeprowadzone referendum strajkowe. Ma zostać też zorganizowana akcja mailingowa do decydentów.
Gdy nie dojdzie do porozumienia z pracodawcą do 15 października, to prezydium będzie rekomendować komisji zakładowej zorganizowanie 19 października pikiety w Warszawie.
RPO pyta prezes ARiMR. Urzędnicy musieli usuwać wieści o protestach?
"W reakcji na pismo pani prezes z dnia 27.08.2018 r. w sprawie organizacji pracy biur powiatowych w okresie wrzesień-grudzień i zawartym w nim stwierdzeniem, iż indywidualne czasy pracy mogą zostać zastosowane wyłącznie na prośbę zainteresowanych pracowników, prezydium sugeruje, że zainteresowani indywidualnym czasem pracy powinni być tylko ci pracownicy, którzy są usatysfakcjonowani dotychczasowymi nagrodami i podwyżkami" - czytamy w komunikacie "Solidarności" pracowników ARiMR.
A gdyby były przypadki próby nacisków ze strony przełożonych, mających na celu podjęcie decyzji o wystąpieniu o indywidualny czas pracy, związkowcy zalecają nagrywanie takich sytuacji oraz sporządzanie notatek służbowych jako dowodów. Następnie należy kontaktować się z "Solidarnością", która zapowiada podjęcie... odpowiednich kroków.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś