Ustawa o KSC bez poprawek przeszła przez komisje
Senackie komisje: rolnictwa oraz gospodarki narodowej nie wniosły poprawek do znowelizowanej ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Zakłada ona, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej.
Zgodnie z obowiązującą ustawą z 1994 r., akcje nowych emisji KSC S.A. mogą obejmować wyłącznie plantatorzy buraków cukrowych związani ze spółką umowami kontraktacji buraków oraz pracownicy KSC.
Konsolidacja widmo. Rolnicy znów sami będą walczyć o korzystną sprzedaż
- Skarb Państwa może nabywać akcje, ale bez prawa głosu - poinformował Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.
Zmieniona ustawa pozwala SP na nabywanie akcji z prawem głosu. Oznacza to możliwość dokapitalizowania KSC, a to kolei umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej. Powstanie na bazie KSC.
Konsolidacja spółek ma polegać na podniesieniu kapitału zakładowego KSC poprzez wniesienie przez Skarb Państwa udziałów spółek przeznaczonych do konsolidacji w zamian za akcje o podwyższonym kapitale.
Chodzi o zwiększenie roli SP w tej spółce, ale dzięki temu wzrośnie także wartość akcji należących do plantatorów i pracowników.
Celem budowy holdingu jest stworzenie na bazie zasobów dostępnych Skarbowi Państwa silnego podmiotu, który przyczyni się do wzmocnienia polskiego przemysłu rolno-pożywczego, a tym samym wpłynie na konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym - wskazał Śliwka.
Obecnie większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa. Ok. 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników spółki.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ustawa będzie jeszcze rozpatrywana na posiedzeniu planarnym Senatu.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś