Tysiące nowych budynków przybyło w gospodarstwach
W "pandemicznym" 2020 roku - w porównaniu do poprzedniego - póki co oddano do użytku tylko nieznacznie mniej nowych budynków w gospodarstwach rolnych oraz obiektów typu silosy czy zbiorniki.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego z pierwszego półrocza wskazywały, że różnice rok do roku mogą być znacznie większe. Najwidoczniej jednak przez okres letni inwestorom udało się trochę nadrobić straty.
Są pieniądze, będą inwestycje na wsi
W pierwszych trzech kwartałach br. wybudowano bowiem 4 tys. 728 nowych budynków gospodarstw rolnych - o 1,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
"Łączna powierzchnia użytkowa tego typu budynków wyniosła 2132,5 tys. m kw. (wzrost o 5,7 proc. r/r). Największym udziałem powierzchni w wartości ogólnopolskiej cechowały się województwa: mazowieckie (25,1 proc.),wielkopolskie (21,2 proc.) i podlaskie (10,2 proc.), najmniejszym: lubuskie (0,6 proc.), podkarpackie (1,3 proc.) i śląskie (1,4 proc.)" - wylicza GUS.
W analizowanym okresie przekazano ponadto do użytkowania 1 tys. 729 (1,9 proc. mniej niż przed rokiem) nowych budynków magazynowych, w tym zbiorników i silosów, które także są powszechnym obrazkiem w zagrodach rolniczych.
Łączna powierzchnia użytkowa takich obiektów wzrosła względem poprzedniego roku o 0,7 proc. i wyniosła 3539,1 tys. m kw., osiągając największą wartość w województwach: mazowieckim (21,5 proc. udziału w kraju), dolnośląskim (15,7 proc.) i śląskim (13,5 proc.).
Najmniejszą powierzchnię odnotowano w woj.: świętokrzyskim (0,7 proc.) oraz podlaskim (1 proc.) i lubuskim (1,4 proc.).
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś