Trwa spór o puszczę. Polska chce wyłączenia wiceszefa Trybunału UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2017,13:10 Aktualizacja: 09-10-2017,13:31
A A A

Polska złożyła wniosek o wyłączenie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE Antonio Tizzano z rozstrzygania sporu Polski z Komisją Europejską w sprawie Puszczy Białowieskiej, bo wykroczył on poza rolę arbitra w tej sprawie - mówił Jan Szyszko, minister środowiska w radiowej Trójce.

- Poprosiliśmy o to, by pana wiceprzewodniczącego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zachował się nie tak, jak według naszej kultury prawnej powinien się zachować (...), odsunąć od dalszego postępowania - mówił w poniedziałek polityk.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, komisja europejska

Szyszko liczy straty w puszczy i wystawi rachunek Brukseli

W przyszłym roku będą widoczne skutki działań naprawczych, jakie zostały podjęte na obszarze dwóch trzecich Puszczy Białowieskiej - uważa Jan Szyszko, minister środowiska. Dodał, że resort liczy straty, również finansowe, na...

Wyjaśniał, że w Puszczy Białowieskiej Polska stosuje się do tzw. środka tymczasowego i wstrzymała wycinkę, a prowadzi ją tylko ze względu na bezpieczeństwo publiczne, "by suche drzewo nie zabiło człowieka lub nie uszkodziło samochodu".

Komisja Europejska, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, złożyła wniosek, by "uściślić dokładnie, co to jest bezpieczeństwo publiczne". - Wtedy pan wiceprzewodniczący TSUE zaproponował, by inaczej sformułować wniosek, bo jak się inaczej sformułuje wniosek, to wtedy on mógłby Polskę ukarać - mówił Szyszko.

Dodał, że w polskiej kulturze prawnej nie mieści się, żeby ten, co ma bezstronnie osądzać, zamieniał się rolą z oskarżycielem. Szyszko, pytany o termin rozstrzygnięcia sprawy przez TSUE zaznaczył, że Polsce zależy, by nastąpiło to jak najszybciej i o to złożyła wniosek.

W połowie września Komisja Europejska przesłała do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych za niezastosowanie się do lipcowej decyzji o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Wcześniej, podczas rozprawy przed TSUE w Luksemburgu, sędzia Tizzano sugerował przedstawicielce Komisji w oparciu o jakie przepisy unijnego prawa może ona wnosić o kary dla Polski.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, trybunał sprawiedliwości ue

Bruksela chce kar dla Polski za wycinkę puszczy. Wniosek już w Trybunale

Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował Ministerstwo Środowiska, że otrzymał od Komisji Europejskiej wniosek dotyczący wycinki w Puszczy Białowieskiej - przekazał Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy. Zapewnił, że resort odpowie na wniosek...

Odpowiadając na pytanie o wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, Szyszko po raz kolejny tłumaczył w poniedziałek, że "głównym celem działalności ministra na terenie Puszczy Białowieskiej jest ochrona tego, co zostało wyznaczone w ramach sieci Natura 2000".

- Te drzewostany zostały stworzone ręką człowieka, czyli były sadzone. Doszły do pewnego wieku starczego i wtedy Komisja Europejska wywarła presję i ograniczono pozyskanie drewna. W związku z tym co się stało? Stało się to, że drzewostany zaczęły zamierać, powstały różne epidemie, również kornika drukarza, i zginęły nam drzewostany na poziomie około tysiąca hektarów. Jak zginął drzewostan na obszarze tysiąca hektarów, to zginęły gatunki z nim związane, ptaki, owady, szata roślinna - mówił minister.

- To co się nazywa wycinką tych drzew to nie jest wycinka, tylko hamowanie procesu gradacji, żeby dalej drzewostany nie zamierały i żeby siedliska grądowe (obszary lasów mieszanych - PAP) nie ginęły - argumentował na koniec Szyszko.

Poleć
Udostępnij