Susza najbardziej zagraża krzewom owocowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2015,14:00 Aktualizacja: 04-07-2015,20:29
A A A

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach ocenia, że obecnie susza najbardziej zagraża krzewom owocowym. Na brak wody szczególnie narażone są maliny.

- Uważamy, że największa susza dotyczy krzewów owocowych, plantacje te zajmują 9,5 proc. gruntów ornych Polski - poinformował PAP prof. Andrzej Doroszewski, szef Zakładu Agrometeorologii IUNG. Jego zdaniem, najbardziej zagrożone suszą są maliny, bo ich system korzeniowy znajduje się blisko powierzchni.

Z danych Instytutu wynika, że susza dotknęła krzewy owocowe w 971 gminach kraju tj. w 31,5 proc. gmin w Polsce. Susza ta jest najbardziej odczuwalna w województwach: wielkopolskim i lubuskim, gdzie zjawisko to odnotowano na blisko 35 proc. gruntów ornych oraz w łódzkim (26,8 proc.) i kujawsko-pomorskim (18,9 proc.).

susza, zboża jare, rośliny strączkowe

W Polsce pojawiło się zagrożenie suszą rolniczą

Na obszarze całego kraju występuje zagrożenie suszą, która dotyka przede wszystkim zboża jare oraz rośliny strączkowe - poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. "W trzecim okresie raportowania, czyli od...

- Susza ma miejsce głównie na glebach słabych, piaskowych. Na glebach średnich i ciężkich nie jest do tej pory notowana - zaznaczył Doroszewski. Jak wyjaśnił, gdy zostanie stwierdzone wystąpienie suszy, oznacza to obniżkę plonu w stosunku do plonów wynikających z warunków do średnich wieloletnich. Ta obniżka wynosi 20 proc. i nieważne jest, kiedy susza wystąpiła. Wówczas 20 proc. spadek plonów liczy się dla całej gminy.

Zdaniem Doroszewskiego w przypadku długotrwałej suszy, trwającej kilka tygodni, spadek plonów może być znacznie większy. W Polsce susza odnotowywana jest już od drugiej dekady kwietnia. Według zapowiedzi meteorologów, w najbliższych dniach spodziewane są upały, co może jeszcze pogłębić deficyt wody w glebie.

Suszą dotknięte są też uprawy zbóż jarych oraz truskawek. Największa powierzchnia zagrożonych tych upraw znajduje się w woj. wielkopolskim (24,5 proc. gruntów rolnych), łódzkim (17,9 proc.) i kujawsko-pomorskim (11,5 proc.). Sucho jest też w woj. lubuskim, dolnośląskim, mazowieckim i opolskim.

Susza dla truskawek i zbóż jarych występowała na 5,2 proc. gruntów ornych czyli w 522 gminach kraju (17 proc. gmin w Polsce) - zaznaczył profesor.

Natomiast na powierzchni 4,2 proc. gruntów ornych w 521 gminach, głównie w Wielkopolsce (19,5 proc.), województwie łódzkim (12,8 proc.) i kujawsko-pomorskim wystąpiła susza dla zbóż ozimych. Zagrożenie suszą odnotowano tez dla upraw roślin strączkowych (wystąpiła ona w 11 gminach w kraju). Dodał, że susza na razie nie dotyczy upraw rzepaku.

W ocenie Doroszewskiego, plony zbóż jarych mogą być o 2-3 proc. niższe od średniej wieloletniej, natomiast zbiory zbóż ozimych prawdopodobnie będą nieco wyższe od średnich wieloletnich na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Poleć
Udostępnij