Strażacy znów walczą z pożarami traw. Za ich wypalanie można stracić dopłaty
Strażacy apelują, by nie wypalać traw i trzcinowisk. - Te pożary są niebezpieczne, angażują wiele sił i środków, a wypalanie traw wcale nie jest korzystne dla przyrody - powiedział Grzegorz Różański, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskich strażaków.
W tym roku w regionie doszło już do 52 takich pożarów, a straty wyceniono na 27 tys. zł. - Niestety, jesteśmy pewni, że to nie jest koniec, a początek takich zdarzeń - przyznał.
Kary za wypalanie traw znów pójdą w górę. O ile?
Strażak zaapelował, by nie podpalać traw, ani trzcinowisk. - Wbrew powszechnie obowiązującemu przekonaniu to wcale nie użyźnia gleby. Wręcz przeciwnie. Ogień zabija całe życie na objętym nim terenie. Wszystkie teorie o pożytkach pożarów są bzdurami, kompletnymi bzdurami - podkreślił.
Różański dodał także, że pożary traw są bardzo niebezpieczne nie tylko dla strażaków, ale samych podpalaczy. - Ogień w takim pożarze rozprzestrzenia się z prędkością ponad 20 km/h. To szybciej, niż przeciętne tempo biegu człowieka. Zdarza się, że ogień może się tak szybko rozprzestrzenić, że odetnie drogę ucieczki - powiedział.
Przypomniał, że w przeszłości w regionie dochodziło do śmiertelnych wypadków przy wypalaniu traw. W do tragedii doszło już w Małopolsce. Szybko rozprzestrzeniający się ogień często zagraża ponadto gospodarstwom domowym, maszynom rolniczym czy ogrodom wokół gospodarstw.
Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca - zgodnie z zapisami Kodeksu karnego - podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Oprócz tego kary na rolników, którym zostanie udowodnione wypalanie traw może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Urząd może zdecydować o zmniejszeniu należnych płatności. Katalog kar jest duży, od zmniejszenia dopłat o 1 proc. do nawet całkowitego ich wstrzymania w przypadku stwierdzenia uporczywego wypalania traw.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl