Strażacy z OSP na pewno na tym skorzystają
Na kwotę 140 mln zł opiewa umowa, którą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej.
Chodzi o dofinansowanie projektu "Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W ramach umowy zostaną zakupione samochody i sprzęt, który będzie wykorzystywany w akacjach ratowniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną (PSP) na terenie całego kraju.
Rozpoczyna się okres grzewczy. Strażacy radzą, jak wystrzegać się pożaru
Planowany jest zakup 53 samochodów różnego typu, m.in. z drabiną mechaniczną i z podnośnikiem hydraulicznym, 150 szt. sprzętu do zabezpieczenia akcji oraz prowadzenia działań chemiczno-ekologicznych na brzegu morskim, np. kontenery paliwowe, agregaty prądotwórcze, zbiorniki, pompy, namioty, quady oraz 18 szt. sprzętu dydaktycznego.
Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej podkreślają, że realizacja tego projektu wpłynie wyraźnie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i osób przebywających na terenie Polski.
Traktorzysta zginął w zderzeniu z wozem strażackim OSP
Nie jest to pierwsze wsparcie NFOŚiGW dla strażaków. W latach 2005-2016 Fundusz udzielił już dofinansowania dla państwowej i ochotniczych straży pożarnych na kwotę prawie 150 mln zł.
Dofinansowany został zakup 484 lekkich, średnich i ciężkich samochodów. Dodatkowo wsparcie NFOŚiGW umożliwiło zakup, budowę lub wyposażenie 14 stacjonarnych lub mobilnych komór dymowych oraz zakup innego specjalistycznego sprzętu ratowniczego (np. pojazd gąsiennicowy, quady, kontenery proszkowe, wężowe, węże pożarnicze, ubrania ochronne, pompy specjalistyczne itd.).
Manewry strażackie w magazynie firmy Bayer w Błoniu
Jednostki PSP i OSP, które otrzymują dofinansowanie z NFOŚiGW na zakup specjalistycznego sprzętu, są częścią lub wspierają Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG). Jest to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mająca na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego, a także prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.
System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.