Stawki za wodę dla mieszkańców nie zmienią się do 2019 roku
Wprowadzenie nowego Prawa wodnego nie przewiduje skokowych podwyżek opłat za pobór wody dla mieszkańców, nie zmienią się one do 2019 roku - zapewnia ministerstwo środowiska. Dodaje, że jeśli zajdzie konieczność, to wzrosną stopniowo i to dopiero po wykonaniu analiz.
Mariusz Gajda, wiceszef resortu wyjaśnił, że nowe regulacje wprowadzą jedynie opłatę stałą w celu racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych. - Z tego tytułu koszty roczne dla 4-osobowej rodziny wzrosną maksymalnie o 20 zł rocznie - podkreślił.
Nowe Prawo wodne uderzy w rolników. KRIR nie ma wątpliwości
Resort tłumaczy, że obecnie procedowany w Sejmie projekt nowej ustawy Prawo wodne zakłada przede wszystkim pełne wdrożenie unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW). "Oznacza to m.in., że gospodarowanie wodami musi uwzględniać zasadę pełnego zwrotu kosztów za usługi wodne" - przypomniano.
Uchwalenie nowego prawa pozwoli spełnić warunki wstępne dyrektywy, a co za tym idzie umożliwi wykorzystanie 3,5 mld euro z funduszy europejskich m.in. na inwestycje przeciwpowodziowe.
"W trakcie prac na projektem ustawy, w związku z postulatami wyrażanymi przez przedstawicieli sektorów gospodarki, stawki opłat za pobór wód zostały wielokrotnie zmniejszone, zaś stawki opłat za ścieki pozostały na niezmienionym poziomie. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów istniejące stawki zostały utrzymane bez zmian dla sektorów, które takie opłaty już wnoszą. Stawki za wodę dla przemysłu pozostaną na takim samym poziomie jak w 2016 roku co najmniej do 2018 r., natomiast dla ludności do 2019 r." - czytamy w komunikacie resortu.
Zaczyna brakować wody. A grożą nam zabójcze upały
MŚ zwraca uwagę, że nowe prawo ma przyczynić się m.in. do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Polsce. Zgodnie z projektem Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" w imieniu Skarbu Państwa będzie pełniło rolę gospodarza na wszystkich wodach publicznych.
Pozwoli to m.in. na sprawniejsze zarządzanie zasobami wodnymi w myśl zasady - rzeka i wały w jednych rękach - oraz bardziej racjonalne wydatkowanie środków publicznych. Chodzi o możliwość planowania inwestycji wieloletnich, a nie w ujęciu budżetu jednorocznego.
Resort wskazuje ponadto, że nasz kraj ma znacznie niższe zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca, niż średnia w Europie. "Susza w 2015 roku pokazała, że bez poważnych zmian w gospodarowaniu najważniejszym zasobem dla kraju nie mamy szans na zaspokojenie wszystkich potrzeb gospodarki. Dlatego niezbędne jest racjonalne wykorzystanie wody nie tylko przez mieszkańców, ale przede wszystkim przemysł" - przekonuje na koniec resort.