Środki ochrony roślin podrabiane na masową skalę
Problem podrobionych środków ochrony roślin dotyczy wszystkich krajów na świecie, dlatego też niezmiernie ważne jest podejmowane wspólnych działań, angażujących różne instytucje na poziomie krajowym i międzynarodowym, w celu przeciwdziałania napływowi na teren Unii Europejskiej tych niebezpiecznych produktów.
Jak podaje Izba Celna w Białej Podlaskiej, statystyki przemytu środków ochrony roślin gwałtownie nasilił się w roku 2014. Można śmiało powiedzieć, że to nowy trend na granicy. Przy czym, jak potwierdzają analizy ekspertów, znacząca część tych środków to towary podrabiane.
Przykładowo w roku 2013 funkcjonariusze bialskiej izby celnej zatrzymali 62 kg środków ochrony roślin, które okazały się podróbkami oryginalnych produktów, podczas gdy w roku 2014 już 18 tys. opakowań. W 2014 roku środki ochrony roślin stanowiły 76,7% wszystkich towarów zatrzymanych w bialskiej izbie celnej z uwagi na naruszenie praw własności intelektualnej (z wyłączeniem papierosów).
W związku z tym niemal pięćdziesięciu funkcjonariuszy Izby Celnej brało udział w szkoleniu poświęconym podróbkom na rynku środków ochrony roślin.
Podczas szkolenia zorganizowanego w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej, poza aspektami prawnymi, związanymi m.in. z procedurą zatrzymywania i niszczenia tego typu produktów, funkcjonariusze celni poznali metody identyfikowania podrobionych środków ochrony roślin. Te podstawowe to np. błędy literowe na etykietach czy niewłaściwe kody produktów. Ale okazuje się, że nielegalni producenci wyspecjalizowali się już w kopiowaniu cech produktów oryginalnych i często nieoryginalność towaru może potwierdzić dopiero laboratoryjne badanie składu.
Eksperci docenili współpracę Służby Celnej w zakresie przeciwdziałania wprowadzaniu fałszywych preparatów chemicznych na obszar Unii Europejskiej.
W maju 2014 r. funkcjonariusze celni z Dorohuska udaremnili największą jednorazową próbę przemytu do UE fałszywych środków ochrony roślin. Wraz z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zatrzymali wówczas dwie ciężarówki zawierające 21 ton nielegalnych i podrobionych pestycydów. Towar jechał z Chin. Nielegalność produktów potwierdził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie.
***
Zakupując środki chemiczne roślin należy pamiętać, że do ochrony upraw mogą być stosowane wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, środki należy nabywać wyłącznie w miejscach sprzedaży uprawnionych do prowadzenia w nich tego rodzaju działalności, nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Powinny być one oferowane w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. Etykieta znajdująca się na opakowaniu powinna być w języku polskim.
Jednocześnie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przestrzega przed zakupem i stosowaniem środków ochrony roślin pochodzących z nielegalnych źródeł, jak również nie posiadających etykiety w języku polskim. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to towary podrobione, zawierające w składzie substancje chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.
Należy również pamiętać, że nabywając i stosując środki pochodzące z nielegalnych źródeł mogą Państwo stać się uczestnikiem procederu przestępczego.