Sprzedaż drewna na nowych zasadach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2019,10:10 Aktualizacja: 18-11-2019,10:18
A A A

Znane są już nowe zasady sprzedaży drewna na lata 2020-2021. Zarządzenie w tej sprawie zostało podpisane 12 listopada. W przyszłym roku Lasy Państwowe planują sprzedać 40,3 mln m3 surowca.

Z tej oferty 80 proc. derwna to pula dla przedsiębiorców posiadających tzw. historię zakupu - surowiec będzie oferowany w Portalu Leśno-Drzewnym. Pozostałe 20 proc. będzie sprzedawane w aplikacji e-drewno, dostępnej dla wszystkich podmiotów gospodarczych.

lasy, lesistość kraju, lasy państwowe, zmiany klimatu, Andrzej M. Jagodziński, gatunki drzew

Z polskich lasów nie zniknie aż tyle drzew

Ostatnio sporo mówi się i pisze o prognozach dotyczących lasów. Media informują, powołując się na Polską Akademię Nauk, że w perspektywie kilkudziesięciu lat w Polsce zniknie aż 75 proc. drzew. - Nie grozi nam wylesienie, tylko...

- Tym razem regulujemy zasady z góry na dwa lata i ustanawiamy bardzo korzystny dla stałych odbiorców podział puli surowca między procedury sprzedaży w stosunku 80 do 20. Jest to najlepsza propozycja dla zapewnienia stabilności i rozwoju polskiego przemysłu drzewnego bez naruszania podstawowych zasad rynkowych i konkurencji - wskazuje Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.

Ostatnie dwa i pół roku były wyjątkowe ze względu na ogromną klęskę z sierpnia 2017 r. w Borach Tucholskich, gdzie nawałnica powaliła i połamała miliony drzew o łącznej masie ponad 8,6 mln m3.

Dziś leśnicy kończą uprzątanie ostatnich fragmentów zniszczonych lasów, a większość poklęskowego drewna możliwego do zagospodarowania została pozyskana i zaoferowana na rynku w latach 2017-2019.

Dlatego w przyszłym roku planowana sprzedaż surowca ogółem wyniesie 40,3 mln m3, czyli nieco mniej niż w 2019 r. (40,4 mln m3), ostatnim nadzwyczajnym z powodu "huraganu stulecia", i znacznie mniej niż w roku 2018 (44,7 mln m3), czyli w szczycie prac związanych z likwidacją skutków klęski.

Susza uderzyła w lasy. Drzewa są bardzo osłabione, a ściółka sucha jak pieprz

Obecny rok nie wypada źle pod względem liczby pożarów w lasach. Problemem są jednak susza i ekstremalnie wysokie temperatury, słabo znoszone przez starsze drzewostany - oceniają leśnicy. Apelują przy tym, żeby podczas...

To jednak o blisko milion metrów sześciennych więcej w porównaniu do 2016 roku, czyli przed kataklizmem. Co roku surowiec od Lasów Państwowych kupuje ok. 7000 krajowych firm różnej wielkości.

Zgodnie z harmonogramem, pierwszy etap sprzedaży ofertowej w PL-D rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 12.12. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się drugi etap (dogrywka) i około 20.12 poznamy ostateczne wyniki sprzedaży w PL-D na 2020 r. Pierwsza z dwóch aukcji systemowych w aplikacji e-drewno ruszy natomiast po 6 stycznia 2020 roku.

Nowe zasady zostały ustalone po długich konsultacjach z organizacjami przemysłu drzewnego, które odbywały się m.in. w ramach specjalnego zespołu, pracującego pod auspicjami Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
 

Poleć
Udostępnij