Spółka CPK chce wydzierżawić działki rolnikom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2024,11:05 Aktualizacja: 07-10-2024,11:16
A A A

Spółka CPK zamierza wydzierżawić rolnikom działki, lub ich części, w gminach Baranów, Teresin i Wiskitki - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

"Wychodząc naprzeciw postulatom i oczekiwaniom rolników, spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprasza zainteresowanych dzierżawą wybranych gruntów na terenie gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki. Inwestor lotniska i węzła kolejowego proponuje indywidualne, odpłatne umowy obowiązujące nie dłużej niż do końca 2025 r." - podano w komunikacie.

Dodano, że umowy będą podpisywane na przełomie 2024 i 2025 r., a zawarcie umów dzierżawy poprzedzone zostanie informacją podaną do publicznej wiadomości na stronie BIP spółki CPK, co ma nastąpić na przełomie października i listopada.

Tydzień temu Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że kupiła ponad 1400 hektarów w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), a do programu zgłosiło się ponad 1400 osób posiadających prawie 4000 hektarów.

Spółka informowała wtedy, że rozbiórki budynków zakończono na ponad 130 działkach. Ten proces jest kontynuowany na kolejnych terenach wraz z postępem procesu nabywania gruntów – w ramach PDN i zgodnie z harmonogramem prac rozbiórkowych - zapewniono. Na pozyskanych przez CPK działkach trwają też prace przygotowawcze, a dla zainteresowanych mieszkańców spółka organizuje i finansuje przeprowadzki.

cpk, pdn, grunty, nieruchomości

Więcej gruntów pod CPK. Płacą z bonusami na poziomie 120 proc. wartości

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) poinformowała, że w lipcu jej przedstawiciele ponownie zwrócili się do osób, które od początku wdrożenia Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) jeszcze do niego nie przystąpiły. Jakie...

Centralny Port Komunikacyjny to spółka Skarbu Państwa powołana na mocy artykułu Ustawy z 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. 

Poleć
Udostępnij