Sołtysi to lokalni liderzy. Edukują i aktywizują rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2017,10:10 Aktualizacja: 26-06-2017,9:25
A A A

Już prawie 80 procent rolników prawidłowo postępuje z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Duży udział mają w tym sołtysi, którzy edukują i mobilizują lokalne społeczności.

W Polsce jest ponad 40 tys. sołectw. Z badań przeprowadzonych w ramach projektu "Samorząd pomocniczy jako czynnik pobudzający społeczeństwo obywatelskie na wsi" wynika, że sołtysi cieszą się niekwestionowanym autorytetem w swoich społecznościach. Ponad 90 proc. mieszkańców wsi zna ich dane personalne i adres, a 70 proc. pozytywnie ocenia ich pracę.

sołtys, sołectwa, psl, rady sołeckie, sejm

Sołtys na razie nie dostanie 1000 zł. Sejm odrzucił projekt PSL

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy autorstwa PSL o sołtysach i radach sołeckich zakładający wzmocnienie ich pozycji. Wniosek o odrzucenie podczas debaty zgłosiło PiS. Przed głosowaniem posłowie PSL, PO i Kukiz'15 apelowali o...

- Sołtys to lider lokalnej społeczności. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. To on ma na co dzień kontakt ze swoimi mieszkańcami, to on ich aktywizuje społecznie w różnych dziedzinach - mówi agencji informacyjnej Newseria Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Sołtysi mają wspierać lokalną społeczność i wyzwalać jej potencjał, inicjować wydarzenia, także o charakterze kulturalnym, oraz edukować, pobudzać świadomość społeczną i przypominać o obowiązkach prawnych, m.in. dotyczących prawidłowego gospodarowania opakowaniami po środkach ochrony roślin.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa rolnicy mają obowiązek zwracania do sklepu opakowań po środkach ochrony roślin. Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę Kleffmann, z powinności tej wywiązuje się ponad 77 proc. rolników i 83 proc. sadowników.

Większość z nich robi to w ramach systemu PSOR działającego już od ponad 13 lat.

[WIDEO] Mówi Aleksandra Mrowiec, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin; Danuta Łukasiak, sołtys Jastrzębia oraz Maria Ratyńska, sołtys Zastania


środki ochrony roślin, psor, zwrot opakowań po środkach ochrony roślin, piktogramy na środkach ochrony roślin,

PSOR: Polacy nie umieją czytać piktogramów

Tylko niewielu Polaków stosujących środki ochrony roślin umie odczytać znaczenie piktogramu, czyli symbolu określającego zagrożenie, jakie może stwarzać dana substancja. Najwięcej osób (42 proc.) rozpoznaje symbol "toksyczność...

- Rolnik trzykrotnie przepłukane opakowania oddaje do sklepu, sklep opakowanie przyjmuje, a operator systemu odbiera opakowania i odpowiednio je zagospodarowuje. Gospodarz musi mieć tę wiedzę, ponieważ są to opakowania, których nie można wyrzucić do śmieci komunalnych - mówi Aleksandra Mrowiec.

Liderami odpowiedzialnego gospodarowania opakowaniami po środkach ochrony roślin od lat są województwa opolskie i zachodniopomorskie. Na osiągane przez ich mieszkańców wysokie wyniki wpływ mają liczne szkolenia, w jakich uczestniczą rolnicy, ale i praca sołtysów, którzy mobilizują mieszkańców do prawidłowego gospodarowania odpadami po opryskach.

Z tego względu PSOR, będący partnerem konkursu Sołtys Roku 2016, postanowił dodatkowo wyróżnić dwa sołectwa, w których zaangażowanie mieszkańców w tym zakresie jest szczególnie wysokie. Nagrodzeni liderzy to Danuta Łukasiak, sołtys Jastrzębia oraz Maria Ratyńska, sołtys Zastania.

środki ochrony roślin, podrabiane środki ochrony roślin, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

Podróbki zalewają rynek. Szara strefa trudna do określenia

Nawet 15 proc. naszego rynku środków ochrony roślin mogą stanowić preparaty podrobione lub pochodzące z nielegalnego źródła - szacuje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Używający takich specyfików rolnicy narażają się nawet...

- Czuję się zaszczycona, a równocześnie jest to zapłata za trud, który podejmuje moje sołectwo w segregowaniu i oddawaniu zużytych opakowań po środkach chemicznych - mówi Łukasiak.

- Świadomość naszych rolników jest na tyle duża, że wiedzą, co robić z opakowaniami po środkach chemicznych. Wiedzą doskonale, że opakowania powinny być priorytetowane, odpowiednio składowane i oddawane z powrotem do sklepów - dodaje Maria Ratyńska.

Potwierdza, że w jej wsi rolnicy uczestniczą w szkoleniach na temat środków ochrony roślin i korzystają z udogodnień Systemu PSOR. Wieś położona jest w strefie Natura 2000, a więc na obszarze objętym programem ochrony przyrody Unii Europejskiej.
 

Poleć
Udostępnij