Senat zdecydował. Ustawa o obrocie ziemią wejdzie w życie później

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2015,14:40 Aktualizacja: 18-12-2015,15:19
A A A

Senatorowie opowiedzieli się za przesunięciem z 1 stycznia na 1 maja 2016 r. terminu wejścia w życie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma to dać rządowi czas na przygotowanie nowej ustawy o obrocie ziemią rolną.

Według Prawa i Sprawiedliwości ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu, jest zła i nie w pełni zabezpiecza polską ziemię przed wykupem przez obcokrajowców, a ponieważ ziemi rolnej ubywa, to trzeba nią racjonalnie gospodarować.

ustawa o ochronie ziemi, Bożena Karwat-Woźniak, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Ustawa o ochronie ziemi potrzebna, ale pozostawia wątpliwości

Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego jest potrzebna; pytanie tylko, czy będzie stymulować proces powstawania większych gospodarstw, czy cementować rozdrobnienie - mówi Bożena Karwat-Woźniak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki...

Przygotowywane przez resort rolnictwa przepisy mają doprecyzować i uregulować kwestie, których nie uwzględniono w poprzedniej nowelizacji, m.in. dotyczące obrotu sąsiedzkiego czy dzierżawy.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa uważa, że w poprzedniej kadencji przyjęto przepisy, które nie chronią polskiej ziemi. Podkreśla, że na wzór krajów zachodnich obecny rząd zamierza położyć nacisk na dzierżawę państwowych gruntów.

1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA.

Ziemia rolna w Polsce drożeje, ale jest tańsza niż w krajach zachodnich, stąd obawa, że zamożniejsi obywatele z tamtych krajów będą wykupowali grunty np. w celach spekulacyjnych.

Poleć
Udostępnij