Sejmowa komisja chce by KOWR zaczął działać od 1 września

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
28-01-2017,20:15 Aktualizacja: 30-01-2017,11:32
A A A

Od 1 września 2017 r., a nie od 1 lipca ma zacząć działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) - wynika z poprawki przyjętej przez sejmową komisję rolnictwa. Nowa instytucja zastąpi dwie agencje rolne - Agencję Nieruchomości Rolnych oraz Agencję Rynku Rolnego.

W piątek posłowie sejmowej komisji rolnictwa rozpatrywali rządowy projekt ustawy o KOWR i przepisów go wprowadzających. Komisja przyjęła kilkanaście poprawek, głównie legislacyjnych i doprecyzowujących. Najważniejszą zmianą jest to, że nowa instytucja zaczęłaby działać od 1 września br., a nie - jak pierwotnie przewidywano - od 1 lipca.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

Wielkie pieniądze wokół KOWR. Miliony wydatków i oszczędności

Wydatki związane z utworzeniem KOWR i zniesieniem ARR oraz ANR oszacowane zostały na 169 mln zł - czytamy w "Ocenie skutków regulacji" dołączonej do projektów ustaw związanych z tworzeniem Krajowego Ośrodka Wsparcia...
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi i gospodarowanie nieruchomościami rolnymi w skarbu państwa.

Ośrodek przejmie zadania, które dotąd leżały w kompetencjach ANR oraz ARR, jednak większość zadań związanych z płatnościami zostanie przejęta przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dotąd te zadania miała ARR.

ARiMR stanie się jedyną polską agencją płatniczą, w ramach której realizowane będą płatności związane ze Wspólną Polityką Rolną. Oznacza to, że ARiMR będzie wypłacać rolnikom pieniądze z Unii Europejskiej.

ministerstwo rolnictwa, KOWR, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ustawa, prawo, ARR, ANR, ARiMR, projekt ustawy KOWR

Agencje do likwidacji. Dni ANR i ARR są policzone

Utworzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który ma przejąć zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz część kompetencji Agencji Rynku Rolnego (ARR), zakładają projekty ustaw przygotowane przez resort rolnictwa. W efekcie...
KOWR ma też zajmować się doradztwem rolniczym oraz będzie uczestniczył w programowaniu urbanistyczno-planistycznym, jeśli chodzi o wsparcie obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Ponadto rząd będzie mógł powierzyć KOWR realizację innych zadań związanych z funkcjonowaniem rynków produktów rolnych i żywnościowych.

Za likwidację ARR i ANR oraz utworzenie KOWR odpowiedzialny będzie pełnomocnik powołany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Według autorów projektu stworzenie Krajowego Ośrodka przyniesie w perspektywie lat oszczędności związane z redukcją kosztów funkcjonowania dwóch podmiotów, poprawi się dostępność usług i informacji, zmniejszą się obciążenia administracyjne oraz przyspieszy realizacja zadań.

Poleć
Udostępnij