Satelita Intuition-1 pomoże rolnikom w doborze nawozów
W kwietniu 2023 roku na orbitę wyniesiony zostanie stworzony w Gliwicach satelita rolniczy Intuition-1, którego zdaniem będzie m.in. określanie zawartych w glebie makroelementów. Pomoże to gospodarzom m.in. w doborze odpowiednich nawozów - tłumaczą twórcy urządzenia z firmy KP Labs.
Gliwicka spółka oficjalnie uruchomiła stworzone kosztem blisko 25 mln zł centrum badawczo-rozwojowe, gdzie powstają rozwiązania i produkty na potrzeby przedsięwzięć kosmicznych.
Czy poferment może być alternatywą w nawożeniu? Resort: mało azotu, ale...
Prace nad Intuition-1 trwały ponad 4 lata i są na końcowym etapie. Wkrótce w Szkocji ma rozpocząć się integracja satelity z przygotowanych w Gliwicach elementów, by w kwietniu 2023 r. możliwe było umieszczenie satelity na orbicie.
Kalibracja sprzętu w kosmosie potrwa około pół roku, a później na Ziemię trafią pierwsze dane.
Intuition-1 to satelita z instrumentem hiperspektralnym, czyli instrumentem optycznym służącym do obserwacji Ziemi. - Jego zadaniem jest mapowanie powierzchni Ziemi w celu znajdowania makroelementów w glebie - potasu, fosforu, magnezu, oraz badania PH gleby. Wszystko to będzie działo się na pokładzie satelity - wyjaśnił Michał Zachara, dyrektor operacyjny KP Labs.
- Informacja o zawartości makroelementów w glebie jest potrzebna do tego, żeby rolnik wiedział, jak precyzyjnie nawozić pola. Podejmując decyzję, jakich nawozów użyć, musi znać skład chemiczny gleby, zawartość pierwiastków, które sprzyjają bądź nie sprzyjają kwitnieniu roślin - tłumaczył ekspert.
Nawożenie pod lupą. Co wykryli inspektorzy?
Obecnie aby uzyskać takie dane potrzebne jest pobranie próbek gleby i czasochłonna analiza laboratoryjna. - Z obrazowaniem hiperspektralnym ma to być tańsze i szybsze. Już z orbity będzie widać, jakie makroelementy są w którym obszarze pola - będzie to dla rolnika podpowiedź, jak ma nawozić - dodał.
Docelowo dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin i lasów, tworzyć mapy gleb, prognozować plony, planować zalesianie czy monitorować zmiany w środowisku naturalnym - np. tworząc mapy emisji zanieczyszczeń, mapy zanieczyszczeń wód i gleby, analizować i zarządzać zagospodarowaniem gruntami.
Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm. Jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Na pokładzie satelity znajdzie się specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości spektralnej w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś