Samorządy myślą o przeciwdziałaniu powodzi
Ze środków unijnych, rządowych, Banku Światowego czy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – kasa z różnych źródeł potrzebna jest na inwestycje w zabezpieczenia przeciwpowodziowe.
Samorząd województwa opolskiego podsumował ostatnio dokonania w tym zakresie i przedstawił plany na najbliższe lata. Jak poinformowano, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wydał ponad 59 mln złotych na ochronę przeciwpowodziową, małą retencję i melioracje, realizując w tym okresie jedenaście zadań. Największymi z nich, o wartości 8,457 mln (I etap) oraz 8,6 mln złotych (II etap), była budowa wału przeciwpowodziowego Odry na odcinku 3500 m oraz 4300 m od Przewozu przez Podlesie po Miejsce Odrzańskie w gminie Cisek. Według Zbigniew Bahryja, dyrektora WZMiUW, gdyby powtórzyła się sytuacja meteorologiczna z roku 2010 (pamiętna powódź), gmina jest przygotowana na przyjęcie tak dużej wody.
Potrzeba miliardów na ochronę przeciwpowodziową
Potrzeba 200 mln zł
Dodatkowo - dzięki 16 mln złotych pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – możliwe będzie dokończenie przebudowy wałów w Dobrzeniu Wielkim. Do zrobienia jest dwukilometrowy odcinek, a jego oddanie zaplanowano na listopad przyszłego roku.
Jeśli chodzi o plany na najbliższe lata, wśród miejsc do wykonania inwestycji wymienia się: polder Żelazna pod Opolem, Brzeg-Rataje, gminę Bierawa oraz Koźle-Rogi. Potrzeba na ten cel ok. 200 mln złotych. Inwestycje w latach 2014–2020 mają być realizowane głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, a nie – jak dotąd – z PROW.
Kasa z Banku Światowego
Z kolei przedstawiciele województw lubuskiego i świętokrzyskiego uczestniczyli ostatnio w spotkaniach dotyczących przystąpienia do realizacji „Projektu ochrony przeciwpowodziowej Odra-Wisła” ze środków pochodzących z Banku Światowego.
Jak wiadomo, w zeszłym roku został uchylony „Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”. Ministerstwo Środowiska, bazując na doświadczeniach z obszaru dorzecza Odry, wystąpiło do marszałków województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego z inicjatywą finansowania zadań przeciwpowodziowych ze środków pochodzących z Banku Światowego.
Świętokrzyskie plany
W Świętokrzyskiem miałyby to być takie zadania, jak: zabezpieczenie wałów rzeki Koprzywianki, budowa przepompowni w miejscowości Szewce, rozbudowa przepompowni w miejscowości Zajeziorze, zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie ujścia rzeki Atramentówka wraz z budową przepompowni Koćmierzów, zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie cieku Struga i rozbudowa wału opaskowego zabezpieczającego przed wodami powodziowymi Hutę Szkła Pilkinkton oraz osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu.
Przewidywany termin realizacji tych zadań przypada na lata 2016-2020, a łączna wartość samych robót budowlanych wynosi ok. 240 mln zł.
Lubuskie plany
Więcej, bo aż 460 mln zł, mają pochłonąć przewidziane do realizacji w ramach programu „Odra-Wisła” inwestycje w woj. lubuskim. Chodzi o zabezpieczenie przeciwpowodziowe dorzecza Odry (rozbudowa wału rzeki, regulacja kanałów - wartość 250 mln zł), Nowej Soli (rozbudowała wałów, budowa przepompowni – 90 mln zł) oraz odcinka Wężyska-Chlebowo (budowa wału – 120 mln zł). Na część tych prac są już wydane pozwolenia na budowę.