Są skargi na rolników w sprawie "pryskania" roślin. Izba reaguje
W związku z licznymi uwagami napływającymi do Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin przez rolników zwracamy uwagę, że ich stosowanie stało się obowiązkiem wszystkich profesjonalnych użytkowników pestycydów - czytamy w komunikacie LIR.
Lubelski samorząd rolniczy przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami środki te należy stosować tak, by nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska.
Polska nie zgadza się na rozporządzenie UE w sprawie pestycydów
Należy też przeciwdziałać zniesieniu ich na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu oraz planować ich stosowanie z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na tym obszarze.
LIR podkreśla ponadto, że rolnicy jako profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin, powinni przed zastosowaniem chemicznych zabiegów wykorzystać wszelkie inne dostępne działania i metody ochrony przed agrofagami.
"Jako samorząd rolniczy, kładziemy silny nacisk na ochronę organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu, a w szczególności dotyczy to owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych. Należy pamiętać, że do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez ministra rolnictwa zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy" - brzmi dalej komunikat LIR.
Izba zaznacza, że stosowanie pestycydów w dzień i w nocy jest dozwolone pod warunkiem przestrzegania warunków określonych w rozporządzeniu szefa resortu rolnictwa. Trzeba m.in. zachowywać minimalnie odległości od określonych miejsc lub obiektów oraz na terenie otwartym "pryskać" jeżeli prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s.
"W szczególności należy pamiętać, że nie wolno stosować środków ochrony roślin na kwitnące rośliny uprawne i chwasty w trakcie oblotu pszczół. Bezwzględnie należy przestrzegać informacji zawartych na etykiecie, dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół, stosować środki w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasieki" - wskazuje LIR.
Jak podsumowuje, przestrzeganie tych zasad pozwoli wszystkim dbać o bezpieczeństwo ludzi i środowisko naturalne.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś