Rząd zajmie się przepisami ws. danych z gospodarstw rolnych
Dotychczasowy zakres danych uzyskiwanych od gospodarstw rolnych ma zostać poszerzony o dodatkowe tematy w wymiarze ekonomicznym, społecznym i środowiskowym - przewiduje projekt ustawy o unijnej sieci danych, którym w przyszłym tygodniu zajmie się rząd.
Zgodnie z opublikowanym na stronach kancelarii premiera porządkiem obrad Rady Ministrów, 24 października rząd ma zająć się projektem ustawy o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN). Nowe przepisy zostały przygotowane przez resort rolnictwa.
Projekt zakłada, iż dotychczasowa sieć danych rachunkowych gospodarstw rolnych (FADN) ma zostać przekształcona w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) w celu zbierania i analizy danych z gospodarstw obejmujących wymiar gospodarczy, środowiskowy i społeczny, czyli danych FSDN.
Statystycznie, rolnik nadal świetnie zarabia z hektara
Do końca 2024 roku dane zbierane z gospodarstw rolnych obejmują 16 tematów, w tym 13 w wymiarze ekonomicznym, dwa w wymiarze społecznym i jeden w wymiarze środowiskowym. Od 2025 roku do obecnego zestawu danych dojdzie 26 nowych tematów, w tym 5 w wymiarze ekonomicznym, 6 w wymiarze społecznym i 15 w wymiarze środowiskowym oraz 2 tematy ekonomiczne zostaną rozszerzone - wyjaśniono w ocenie skutków regulacji projektu.
Nowe przepisy dostosują krajowe przepisy do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej dotyczących zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych i wprowadzą do polskiego porządku prawnego rozporządzenie Rady UE ustanawiające sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że funkcjonujący w Polsce system zbierania i wykorzystywania danych dotyczących gospodarstw stanowi podstawowe źródło informacji dla ośrodków naukowych do określania dochodów gospodarstw rolnych uzyskiwanych w różnych warunkach techniczno-ekonomicznych oraz analizowania sytuacji na rynkach rolnych. W celu gromadzenia danych na potrzeby FSDN, których zakres jest szerszy niż dotychczasowy FADN, niezbędne jest unowocześnienie systemu dostarczania, zbierania i przekazywania danych.
Podatek rolny będzie niższy? Znamy podstawę na 2025 rok
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, kraje członkowskie mają obowiązek przekazywać Komisji Europejskiej dane rachunkowe z gospodarstw rolnych. Są one wykorzystywane do sporządzania w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie zestawień tabelarycznych, a także analiz sytuacji ekonomiczno-produkcyjnej różnych grup gospodarstw rolnych.
Projektowane przepisy zakładają, że agencją łącznikową (wykonującą zadania państwa członkowskiego w zakresie FSDN) będzie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy.
Dane FSDN będą zbierane za pośrednictwem wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, a także przez samą agencję. "Przekazywanie przez rolnika danych do FSDN jest całkowicie dobrowolne i wymaga jego zgody. Za udział w FSDN rolnikowi przysługuje świadczenie pieniężne, które jest zwolnione z podatku dochodowego" - dodano w OSR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś