Rząd chce odbudować włókiennictwo. Są miliony na program

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-08-2017,13:55 Aktualizacja: 03-08-2017,14:12
A A A

"Odbudowa i zrównoważony rozwój produkcji oraz przetwórstwa naturalnych surowców włóknistych dla potrzeb rolnictwa i gospodarki" - to tytuł wieloletniego programu, który zamierza uchwalić Rada Ministrów. Do łask mają wrócić m.in. len i konopie.

Według założeń, program będzie dotyczył lat 2017-2020, a jego realizacją zajmować się ma Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Nadzór nad wszystkim sprawować będzie z kolei minister rolnictwa. Łączne wydatki z budżetu państwa na wdrażanie programu wyniosą 15.368.000 zł, z czego 736.000 zł stanowią koszta majątkowe.

Na Warmii i Mazurach konopie włókniste będą uprawiane na powierzchni 158 ha.

Konopie włókniste pod specjalnym nadzorem

Na Warmii i Mazurach konopie włókniste będą uprawiane w tym roku na powierzchni 158 ha, a upraw maku nie będzie wcale - zdecydowali radni sejmiku. Aż 103 ha zostanie obsianych konopiami w gminie Elbląg. Mniejsze pola, po kilka...

Jak można przeczytać w programie, Polska z 38-milionową populacją oraz korzystną strukturą agrotechniczną i przemysłową nie wytwarza wystarczających dla społeczeństwa ilości włókien naturalnych (len, konopie, wełna i jedwab), a także włókien chemicznych, przy jednocześnie wzrastającym wykorzystaniu włókien na osobę.

W latach 2012-2015 w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, wynosiło ono około 10 kg w przeliczeniu na mieszkańca, z czego około 3,8 kg stanowiły włókna naturalne, a 6,2 kg chemiczne. Prognoza do roku 2020 przewiduje zwiększenie wykorzystania włókien w naszym regionie do 13 kg na osobę.

O wzrastającym ich zużyciu w świecie, w tym także w Polsce, decydują przede wszystkim wzrost populacji, wzrost zamożności i zdrowotności społeczeństw oraz rozwój nowych zastosowań.

Obecnie 83 proc. produkowanego włókna lnu wykorzystywanego jest w tekstyliach, 9 proc. w papiernictwie, 6 proc. w kompozytach, 1 proc. w budownictwie oraz 1 proc. w innych gałęziach gospodarki.

Rolnicy chcą uprawiać konopie włókniste, bo przysługuje dopłata

Konopie włókniste mają być uprawiane w tym roku na Opolszczyźnie po raz pierwszy od kilku lat. W Polsce w ubiegłym roku roślinę tę uprawiano na 107 ha. W tym roku pod uprawy zaplanowano jednak 4,8 tys. ha. Zdaniem ekspertów to skutek...

Konopie wykorzystywane są głównie na cele papiernicze - 73 proc., w budownictwie - 11 proc., w produkcji kompozytów - 10 proc., tekstyliów - 3 proc. oraz 3 proc. do innych zastosowań.

"W ostatnim 20-leciu produkcja włókien naturalnych i chemicznych w Polsce praktycznie zanikła. Polska, posiadając jeszcze w latach 60. i 70. pozycję znaczącego producenta włókien naturalnych (lnu, konopi, a także wełny), obecnie praktycznie niemal nie wytwarza tych włókien" - wskazano w uzasadnieniu rządowej uchwały w sprawie programu.

Według zawartych tam danych, aktualnie uprawiane jest w Polsce około 1 tys. ha lnu włóknistego, około 5 tys. ha lnu oleistego oraz ok. 800 ha konopi włóknistych. Pogłowie owiec szacuje się na ok. 215 tys. sztuk, a alpaków na 2 tys.

Szacuje się, że rozszerzenie i wzbogacenie dotychczasowych kierunków użytkowania ww. gatunków roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich spowoduje zwiększenie areału lnu włóknistego do 10 tys. ha, lnu oleistego do 15 tys. ha, konopi do 8 tys. ha oraz zwiększenie pogłowia owiec do około 500 tys. sztuk, a alpaków do co najmniej 5 tys.

alpaki, hodowla alpaków, żywienie alpaków, opłacalność hodowli alpaków

Alpaki - podstawowe informacje

Hodowla alpak staje się coraz popularniejsza, czemu alpaki zawdzięczają swoją popularność? Zdaniem Joanny Najbar, która w podkrakowskich Sieborowicach hoduje 40 tych zwierząt, to przede wszystkim zasługa ich samych. - Alpaki są niezwykle...

Głównym celem rządowego programu jest stworzenie możliwości odtworzenia produkcji i przetwórstwa krajowych naturalnych surowców włókienniczych.

"Zakłada on podjęcie prac naukowo-badawczych wspierających hodowlę nowych odmian roślin włóknistych (len i konopie) o poprawionej strukturze i jednorodności włókien. Ich plon będzie się charakteryzował wyższą wydajnością surowca na jednostkę powierzchni, co poprawi ekonomikę produkcji. Ponadto wykorzystanie innowacyjnych maszyn do zbioru tych roślin, a także wstępne przetwórstwo pozostałości z procesów produkcyjnych umożliwi ich lepsze niż dotychczas zagospodarowanie, co skutkować będzie znalezieniem zastosowania dla substancji odpadowych, takich jak nasiona czy drewnik (paździerze). Będą one stanowiły surowiec do wytworzenia prozdrowotnych kwasów tłuszczowych i biodegradowalnych kompozytów" - zapewniono w uzasadnieniu.

Wyniki badań mają być konkurencyjne na rynku europejskim i światowym, a uzyskanie patentów będzie podstawą do przemysłowego wdrożenia. Według autorów programu, wełna owcza i alpaków, a także odtworzona produkcja jedwabiu, będą wykorzystane do wytwarzania wysokiej klasy odzieży i przyczynią się do zmniejszenia importu.

Co bardzo ważne, w programie zaplanowano upowszechnianie wiedzy i wprowadzanie do praktyki rolniczej wyników badań. Ma się to w przyszłości przełożyć na kieszenie rolników zainteresowanych uprawami i hodowlą związanymi z włókiennictwem.
 

Poleć
Udostępnij