Rozmawiają o problemach pszczelarstwa w Polsce i na świecie
6 lutego w Pszczelej Woli pod Lublinem rozpoczęła się trzydniowa VI Lubelska Konferencja Pszczelarska połączona z I Międzynarodowym Sympozjum Pszczelarskim. Na spotkanie przyjechało ponad 200 pszczelarzy.
Konferencję i sympozjum zorganizował Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli we współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli, który jako jedyny w naszym kraju może pochwalić się klasami pszczelarskimi.
Na konferencję przybyli pszczelarze z całej Polski oraz goście z Litwy, Rosji i Słowacji. Pierwszy dzień spotkania zdominowały tematy dotyczący pożytków pszczelich i apiterapi. Szczególne zainteresowanie wzbudziło zastosowanie produktów pszczelich w onkologii.
Drugi dzień poświęcono zdrowiu pszczół. Przedstawiono sytuację epizootyczną w pasiekach na terenie Polski. Okazuje się, że obecnie największym problemem jest pasożyt varoza, bardzo niebezpieczny dla pasiek, bo działający w ukryciu i stale ewoluujący.
Wielką nadzieje daję hodowla pszczół odpornych na varozę, o czym wygłosiła wykład dr Małgorzata Bieńkowska z IO w Puławach. Przedstawiono także zintegrowane metody ochrony zdrowia pszczół. W niedzielę, która jest ostatnim dniem spotkania prezentowane jest pszczelarstwo na świecie i problemy występujący w innych krajach.
Przybyli do Pszczelej Woli pszczelarze mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach apiterapeutyczntych i forum dyskusyjnym. W kuluarach można było obejrzeć najnowszy sprzęt pszczelarski, kombinezony ochronne oraz preparaty dla pszczół. Można także kupić książki o tematyce pszczelarskiej i oryginalne wyroby z miodu czy wosku pszczelego.