Rolnik to przedsiębiorca, który wspiera gospodarkę
- Rolnik to przedsiębiorca. To przede wszystkim ktoś, kto bardzo dużo kontrybuuje, wypracowuje dla polskiej gospodarki narodowej - mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Polityk gościła w Poznaniu na targach "Smaki Regionów". W trakcie gali finału konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" podkreśliła, że obecnie Polska jest w "przededniu nowej definicji rolnictwa".
Mniej żywności trafi do śmietnika? Nowe przepisy już obowiązują
- Naszym dzisiejszym największym wyzwaniem, przed jakim stoimy, jest to, abyśmy - jak ja często mówię - nie sprzedawali tylko i wyłącznie samych surowych produktów, ale jak najbardziej je przetwarzali. Zatem: żywność tworzy wartość dodaną - mówiła.
Szefowa resortu podkreśliła, że w obszarze produkcji żywności i produktów regionalnych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy kwestie.
Jak tłumaczyła, "po pierwsze: rolnik-przedsiębiorca, jako takiego chcielibyśmy go dzisiaj widzieć w większym stopniu. Po drugie: żywność i produkty lokalne to także jeden z elementów, o którym od 4 lat bardzo głośno i mocno mówimy, czyli o patriotyzmie gospodarczym".
- Dlaczego patriotyzm gospodarczy jest istotny i dlaczego nie musimy już o nim mówić? 3 lata temu zrobiliśmy badania, na nasze zlecenie wykonała je firma IPSOS, dotyczące naszych zachowań konsumenckich. I okazuje się, że ponad 78 proc. osób kupujących towary, Polaków, wybiera i kieruje się tym, czy są wyprodukowane w Polsce, czy mają ten polski genotyp - kontynuowała minister.
Kupowanie polskiej żywności to element patriotyzmu gospodarczego
- To, że deklarujemy tak w badaniach, to jedno. Ale to, że powstała kilka lat temu aplikacja na urządzenia mobilne, za sprawą której możemy po odkodowaniu paska kreskowego z produktu sprawdzić, czy jest to produkt polski, czy nie - jest tak popularna, że dzisiaj korzysta z niej ponad 70 tys. Polaków realnie sprawdzając produkty - dodała.
Minister zaznaczyła, że to, co najbardziej lubimy, co ma napisane "Made in Poland", to są produkty żywnościowe.
- Polacy nie mają wątpliwości dziś, że żywność polska jest najwyższej jakości i najchętniej ją wybierają i kupują. A zatem to z całą pewnością jest nasze ogromne wyzwanie na najbliższe lata, abyśmy z tej żywności, z tego co my sami już lubimy, utworzyli jeden z naszych ważniejszych produktów flagowych, produktów eksportowych, które będziemy znać nie tylko my sami, ale z których będziemy znani co najmniej w Europie, jeśli nie dalej, i poza nią - podkreśliła.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś