Rolniczy handel detaliczny - 100 sztuk drobiu i basta
Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi udzielił wyjaśnień dotyczących interpretacji przepisów dotyczących rolniczego handlu detalicznego (RHD).
O wydanie jednoznacznej interpretacji odnośnie rozgraniczenia działalności zaliczanej do działów specjalnych produkcji rolnej oraz działalności prowadzonej przez rolników w ramach RHD wystąpił samorząd rolniczy.
Ustawy ważne dla rolników przeszły przez Sejm
Zwrócił uwagę, że już 30 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie nabór wniosków w ramach PROW - poddziałanie 4.2 Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój.
Jako przykład problemów podano przypadek rolniczki, która składając wniosek zadeklarowała w ramach rolniczego handlu detalicznego sprzedaż ponad 100 szt. tuszek drobiowych, a ARiMR odmówiła płatności, ponieważ zgodnie z przepisami o podatku dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej taka działalność w takim zakresie podlega opodatkowaniu.
Bartosik wskazał w odpowiedzi na art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie określono źródła przychodów jako m.in.: przychody z działów specjalnych produkcji rolnej (pkt 4) oraz inne źródła (pkt 10) doprecyzowane w art. 20 ww. ustawy.
"W art. 20 ust. 1c ww. ustawy określono, że za przychody z innych źródeł uważa się przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli spełnione są określone w tym przepisie warunki" - zaznacza wiceminister.
Rolnikom ma być łatwiej prowadzić handel detaliczny
Jak dodaje, w załączniku nr 4 do rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach RHD oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania określono, że można produkować i wprowadzać na rynek m.in. świeże mięso drobiowe, w tym tusze drobiowe, w maksymalnej ilości do 2100 kg rocznie.
Określone w ww. rozporządzeniu maksymalne ilości zbywanej żywności są ograniczone limitem kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego (aktualnie 40 tys. zł rocznie, a po wejściu w życie procedowanej zmiany ustawowych przepisów 100 tys. zł rocznie) oraz rozmiarem produkcji rolnej do zakwalifikowania jej do działu specjalnego produkcji rolnej.
"W przypadku drobiu rzeźnego ograniczeniem jest określona w załączniku nr 2 do ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczba powyżej 100 sztuk, której przekroczenie kwalifikuje produkcję drobiu do działu specjalnego produkcji rolnej" - tłumaczy Bartosik.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś