Rolnicza "S" z negatywną oceną postawy rządzących wobec protestu rolników. "Brak dobrej woli"
Rozwiązanie problemów związanych z unijnym Zielonym Ładem i napływem towarów rolnych z Ukrainy – to według rolniczej „Solidarności” warunki przerwania rolniczych protestów. Organizacja skrytykowała też rządzących.
Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” - w związku z trwającym strajkiem generalnym rolników - jednogłośnie podjęło decyzję, że warunkami odstąpienia od protestów są:
Siekierski apeluje do rolników o jak najmniej uciążliwy protest dla mieszkańców stolicy
- wstrzymanie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu (jak podkreśla organizacja, skutkuje on m.in. likwidacją rodzinnych gospodarstw rolnych, stanowiących dotychczas podstawę Wspólnej Polityki Rolnej);
- w handlu z Ukrainą - powrót do stanu z 2021 r. i sfinansowanie (np. z przyznanych już jej 50 mld euro) eksportu produktów rolnych poza granice Unii Europejskiej - na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy.
„Mając powyższe na względzie, Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych ‘Solidarność’ stoi na stanowisku, że doraźna pomoc państwa, mająca na celu podtrzymanie żywotności ekonomicznej gospodarstw, jest niezbędna. Nie może jednak stanowić podstawy do zakończeniu akcji protestacyjnej” – wskazuje w komunikacie rolnicza „S”.
Jej kierownictwo negatywnie ocenia dotychczasową postawę rządu wobec rolniczych protestów.
„Ciągłe rozmowy o postulatach w oczekiwaniu na wiosenne prace polowe, które zmuszą rolników do opuszczenia blokad, świadczy o braku dobrej woli rządzących. Ocenę tę pogłębia decyzja dotycząca uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną” – zaznacza Związek.
Wicepremier Ukrainy: Polska powinna ukarać odpowiedzialnych za wysypywanie zboża
Jego „niepokój i zdziwienie” wywołał komunikat Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22 lutego, w którym KRIR opowiada się za „zmianą strategii protestacyjnej rolników”.
„Należy przypomnieć, że izby rolnicze są samorządem i nie posiadają podstaw prawnych do prowadzenia akcji protestacyjnych, które są uprawnieniem statutowym związków zawodowych rolników (…) Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ‘Solidarność’ zdecydowanie opowiada się za kontynuowaniem dotychczasowych form protestu i zwraca się do wszystkich strajkujących rolników z apelem, aby nie dali się zwieść fałszywym manipulacjom rządu i niektórych organizacji rolniczych, które zmierzają do zakończenia blokad i podpisania pozornego porozumienia” – czytamy w wystąpieniu Związku.
Powiadomiono w nim ponadto o nawiązaniu współpracy z m.in. innymi rolniczymi związkami zawodowymi czy oddolnymi inicjatywami rolników z całej Polski w celu organizacji w Warszawie wspólnej manifestacji w dniach 6-7 marca - w tygodniu obrad Sejmu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś