Rolnicza przestrzeń ma być bardziej chroniona. Teraz czas na domy z Polskiego Ładu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2022,13:00 Aktualizacja: 10-01-2022,11:57
A A A

Z jednej strony władze pracują nad zmianą prawa, by "zaspokajanie bieżących potrzeb mieszkaniowych nie odbywało się kosztem rolniczej przestrzeni produkcyjnej". Z drugiej - choć nie wiadomo kiedy nowe przepisy wejdą w życie - wprowadzono możliwość budowy domów bez formalności.

Na niekontrolowany proces rozrastania się zabudowy mieszkaniowej na terenach wiejskich, sprawiający, że zagospodarowanie przestrzenne wsi jest chaotyczne i zaburzone, zwrócił uwagę w interpelacji poseł Stefan Krajewski (KP-PSL). Podkreślił, że migracje na wioski często negatywnie wpływają na przestrzeń dla działalności rolniczej.

budowa domów jednorodzinnych, prawo budowlane, polski ład, konflikty na wsiach

Domy bez pozwoleń. Będzie najazd "miastowych" na wsie?

Rząd chce ułatwić Polakom budowę domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m kw. Będzie to możliwe bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Może to spowodować jeszcze większą chęć...

"Prowadzi to do konfliktów pomiędzy napływową ludnością, a rolnikami gospodarującymi na swojej ziemi od pokoleń. Konieczna jest więc zmiana przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym na wsi, która doprowadziłaby do ochrony obszarów wykorzystywanych do, jakże ważnej w naszym kraju, produkcji rolnej" - czytamy w interpelacji.

W odpowiedzi Rafał Romanowski. wiceminister rolnictwa zastrzega, że uprawnienia resortu dotyczące wpływu – i to w bardzo ograniczonym zakresie - na politykę przestrzenną wynikają z przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. A obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą przepisów tego aktu prawnego.

"Celem zmiany jest przede wszystkim wprowadzenie regulacji, które wpłyną na poprawę skuteczności ochrony gruntów rolnych oraz usprawnią procedury wynikające z przepisów ustawy. Nowelizacja ta będzie miała niewątpliwie wpływ na racjonalne gospodarowanie gruntami rolnymi, tak aby zaspokajanie bieżących potrzeb mieszkaniowych, gospodarczych czy energetycznych nie odbywało się kosztem rolniczej przestrzeni produkcyjnej i nie stanowiło celu nadrzędnego w stosunku do produkcji żywności oraz poszanowania środowiska naturalnego" - zapewnia Romanowski.

konflikty na wsi, miastowi kontra rolnicy, małopolska izba rolnicza, napływowi mieszkańsy wsi

Oswajają z rolnictwem nowych mieszkańców wsi. Konflikty są zbędne

Czym zajmują się rolnicy, dlaczego czasem z gospodarstw brzydko pachnie i czemu kombajn pracuje wieczorem - taką wiedzę mają zdobywać napływowi mieszkańcy małopolskich wsi i ci zamierzający dopiero nimi zostać. Małopolska Izba Rolnicza opracowała i...

Jak przyznaje, resort dostrzega problemy związane z niekontrolowanym rozlewaniem się zabudowy mieszkaniowej na tereny wiejskie. Dlatego wystąpił do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z prośbą o informacje w sprawie stanu prac nad zmianą systemu zagospodarowania przestrzennego.

"Z przekazanej odpowiedzi wynika, że obecnie kontynuowane są prace nad projektem nowych regulacji w zakresie systemu planowania przestrzennego w formie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W ramach prac podjęto działania nad przygotowaniem rozwiązań m.in. w celu przeciwdziałania rozlewaniu się zabudowy i ochrony rolniczej przestrzeni produkcyjnej" - wskazuje wiceminister.

Analizowane rozwiązania to - jak już pisaliśmy - m.in. wprowadzenie do systemu planowania przestrzennego nowego narzędzia (planu ogólnego), który miałby jasno wyznaczać granice obszarów rozwoju danego typu zabudowy w gminach oraz ograniczenie przestrzenne wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Trzeba jednak podkreślić, że prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi trwają i nie wiadomo kiedy (i w jakim kształcie) wejdą w życiu. Jednocześnie w ramach osławionego Polskiego Ładu rządzący umożliwili już od początku roku uproszczoną budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m kw. - na podstawie ułatwionego zgłoszenia, bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. W przyszłym roku na rządowej stronie internetowej będą dostępne za darmo gotowe projekty małych domów, wyłonione w konkursie.

Takie zachęty do realizowania marzeń o własnym domu mogą dotknąć – w sposób opisywany wyżej - rolników, bo ewentualne budowy będą odbywać się z reguły na obszarach wiejskich. Powód tego jest prosty, w granicach miast brakuje działek, a ich ceny są windowane przez poszukujących terenów deweloperów.
 

Poleć
Udostępnij