Rolnicy będą mniej cierpieć. Wielkie inwestycje wodne coraz bliżej
Rolnicy co roku cierpią z powodu suszy lub powodzi na polach i w gospodarstwach. Z niecierpliwością czekają zatem na wodne inwestycje - np. budowę zbiornika Racibórz Dolny czy Stopnia Wodnego Siarzewo na Wiśle.
W przypadku tej drugiej, resorty środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz energii zawarły właśnie porozumienie, które przewiduje zacieśnienie współpracy przy tym strategicznym przedsięwzięciu.
Wiceminister daje słowo. Ceny wody i ścieków nie wzrosną
Jan Szyszko, minister środowiska podkreślał, że jest istotne z kilku względów. - Pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku i umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz transportu śródlądowego - wymieniał.
Ryzyko powodziowe zostanie ograniczone przez mniejsze prawdopodobieństwo zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania.
Poza tym nowy stopień wodny ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy na Kujawach, czyli obszarze o najmniejszych opadach w Polsce. Tamtejsi rolnicy bardzo na tym skorzystają.
Mariusz Gajda, wiceminister środowiska przypomniał, że stopień Wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy ok. 80 MW, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie jej dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u.
KRIR: nowe Prawo wodne jest uciążliwe i kosztowne dla rolników
Warto dodać, że dalsze prace związane z tą inwestycją opartą m.in. o jaz z 15 przęsłami zostały 14 listopada zarekomendowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Zgodnie z harmonogramem, w latach 2017-2019 planowane jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a w 2020 roku rozpoczęcie prac budowlanych (mają potrwać do 2025 r.). Koszt szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.
Przedstawiciele resortu środowiska uczestniczyli też w uroczystym podpisaniu umowy na dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. Porozumienie zawarto między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach a wykonawcą, czyli konsorcjum Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A.
Realizacja projektu ma zapewnić ochronę przed powodzią i podtopieniami dla ponad 2,5 mln ludzi zamieszkujących wiele miast (z Wrocławiem i Opolem na czele), a także wsi położonych w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim.
Zgodnie z opiewającą na ponad 903 mln zł umową wykonawca w ciągu 740 dni ukończy budowę polderu o powierzchni 26 km kw. i całkowitej pojemności ok. 185 mln m sześc. Zbiornik powstaje jako suchy, ale nie wklucza się jego przekształcenia w przyszłości w mokry.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś