Rolnicy będą mniej cierpieć. Wielkie inwestycje wodne coraz bliżej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2017,16:00 Aktualizacja: 10-12-2017,16:21
A A A

Rolnicy co roku cierpią z powodu suszy lub powodzi na polach i w gospodarstwach. Z niecierpliwością czekają zatem na wodne inwestycje - np. budowę zbiornika Racibórz Dolny czy Stopnia Wodnego Siarzewo na Wiśle.

W przypadku tej drugiej, resorty środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz energii zawarły właśnie porozumienie, które przewiduje zacieśnienie współpracy przy tym strategicznym przedsięwzięciu.

nowe prawo wodne, prawo wodne, opłaty za wodę, ministerstwo środowiska, stawki jednostkowe za wodę

Wiceminister daje słowo. Ceny wody i ścieków nie wzrosną

Nowe Prawo wodne nie poskutkuje podwyżkami cen dla mieszkańców, rolnictwa czy energetyki - zapewnił w czwartek w Sejmie Mariusz Gajda, wiceminister środowiska. Polityk odpowiadał z upoważnienia premier Beaty Szydło na pytanie o podwyżki cen,...

Jan Szyszko, minister środowiska podkreślał, że jest istotne z kilku względów. - Pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku i umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz transportu śródlądowego - wymieniał.

Ryzyko powodziowe zostanie ograniczone przez mniejsze prawdopodobieństwo zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania.

Poza tym nowy stopień wodny ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy na Kujawach, czyli obszarze o najmniejszych opadach w Polsce. Tamtejsi rolnicy bardzo na tym skorzystają.

Mariusz Gajda, wiceminister środowiska przypomniał, że stopień Wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy ok. 80 MW, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie jej dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u.

nowe prawo wodne, prawo wodne, opłaty za wodę, krir, wiktor szmulewicz

KRIR: nowe Prawo wodne jest uciążliwe i kosztowne dla rolników

Podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydenta nowe Prawo wodne oznacza dla rolników dodatkowe uciążliwości i koszty - przekonuje Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Według zapisów dokumentu wprowadzone zostały...

Warto dodać, że dalsze prace związane z tą inwestycją opartą m.in. o jaz z 15 przęsłami zostały 14 listopada  zarekomendowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Zgodnie z harmonogramem, w latach 2017-2019 planowane jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a w 2020 roku rozpoczęcie prac budowlanych (mają potrwać do 2025 r.). Koszt szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.

Przedstawiciele resortu środowiska uczestniczyli też w uroczystym podpisaniu umowy na dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. Porozumienie zawarto między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach a wykonawcą, czyli konsorcjum Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A.

Realizacja projektu ma zapewnić ochronę przed powodzią i podtopieniami dla ponad 2,5 mln ludzi zamieszkujących wiele miast (z Wrocławiem i Opolem na czele), a także wsi położonych w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Zgodnie z opiewającą na ponad 903 mln zł umową wykonawca w ciągu 740 dni ukończy budowę polderu o powierzchni 26 km kw. i całkowitej pojemności ok. 185 mln m sześc. Zbiornik powstaje jako suchy, ale nie wklucza się jego przekształcenia w przyszłości w mokry.
 

Poleć
Udostępnij