Resort środowiska przygotuje plan zarządzania Puszczą Białowieską
Resort środowiska do czasu przyszłorocznej sesji Komitetu UNESCO przygotuje plan zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem światowego dziedzictwa - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.
- Zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) oraz UNESCO naszym celem jest przygotowanie zintegrowanego planu zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem światowego dziedzictwa. To zadanie, z którego chcemy się wywiązać. Chcemy chronić cenne przyrodniczo z punktu widzenia Wspólnoty siedliska - powiedział wiceminister.
UNESCO: Puszcza Białowieska potrzebuje specjalnej ochrony
- To było podnoszone m.in. przez IUCN, że nie przygotowano otoczenia społeczno-gospodarczego, nie przeprowadzono konsultacji społecznych ze wszystkimi zainteresowanymi stronami przed wpisaniem obiektu na listę. To zadanie teraz stoi przed nami i rozpoczniemy ten proces konsultacji. Poprzednia ekipa rządowa to zaniedbała w sposób wyraźny, my chcemy to nadrobić - dodał przedstawiciel resortu środowiska.
W ubiegły czwartek Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował o pozostawieniu Puszczy Białowieskiej na Liście Światowego Dziedzictwa. Do dyskusji na temat Puszczy Komitet UNESCO powróci w przyszłym roku.
Szyszko jest zdziwiony, ale szybko odpowie w sprawie puszczy
Mieliśmy miesiąc na udzielenie odpowiedzi. KE zarzuciła Polsce naruszenie niektórych przepisów dyrektywy siedliskowej (ws. ochrony siedlisk przyrodniczych i dzikiej flory i fauny) oraz dyrektywy ptasiej (ws. ochrony dzikiego ptactwa); obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.
- Mamy stały kontakt z przedstawicielami KE, a nasza odpowiedź jest obszerna, wyczerpująca i merytoryczna. Opiera się na trzech filarach: działalności zgodnie z prawem europejskim i polskim, wiedzy wynikającej z nauki oraz na blisko stuletnim doświadczeniu polskich leśników. Nasze argumenty znalazły całkowite zrozumienie podczas sesji Komitetu UNESCO w Stambule (w ubiegłym tygodniu - PAP). Teraz liczymy, że Komisja także je podzieli - zaznaczył wiceminister.
Leśnicy: kornik drukarz niszczy Puszczę Białowieską
Zdaniem wiceministra prowadzenie aktywnej ochrony w puszczy, zakładającej usuwanie z lasu zaatakowanych przez kornika drzew, jest konieczne, by ratować inne drzewa. - Zgodnie z wytycznymi UNESCO chcemy zachować przedmiot dziedzictwa, czyli także białowieskie starodrzewy - podkreślił.
Przedstawiciel MŚ ocenił, że gradacja kornika w puszczy pogłębia się. - Taka dynamika populacji i w takiej skali nie była notowana w żadnych źródłach historycznych. W maju br. korników było mniej więcej trzy razy więcej niż w maju 2015 r. Korniki z jednego drzewa mogą zarazić kolejnych trzydzieści. Nie pomaga też susza, która osłabia drzewa - wskazał.
Bruksela ukarze Polskę za wycinkę Puszczy Białowieskiej?
Stary plan zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Lasy Państwowe informowały niedawno, że zmieniony plan w ciągu sześciu lat pozwoli pozyskać maksymalnie do ok. 125 tys. m sześc. drewna.
Z decyzją MŚ stanowczo nie zgadzają się niektórzy ekolodzy oraz część środowisk naukowych. Wskazują m.in., że gradacja kornika jest procesem naturalnym. Postulują ponadto, by objąć cały obszar puszczy parkiem narodowym. Białowieski Park Narodowy obejmuje ok. 17 proc. powierzchni puszczy, na którą składają się trzy nadleśnictwa gospodarcze - Hajnówka, Białowieża, Browsk.