Renciści wykluczeni z kredytów płynnościowych. Za duże ryzyko, że nie spłacą
Kredyty płynnościowe nie będą udostępnione rencistom rolniczym. „Każdy kredyt, a zwłaszcza zaciągany na krótki okres, obarczony jest ryzykiem spłaty, szczególnie w przypadku osób z orzeczoną niezdolnością do pracy” – argumentuje resort rolnictwa.
O umożliwienie rolnikom, którym przyznano rentę, skorzystania z preferencyjnych kredytów z linii na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw, zaapelował samorząd rolniczy. Zwrócił uwagę, iż emerytów rolniczych wciągnięto na listę beneficjentów takiego wsparcia.
Rolnicy złożyli wnioski o 3 mld zł z tytułu kredytów płynnościowych. Ile zostało w puli?
„To rozróżnienie budzi uzasadnione obawy oraz niepokój wśród rencistów rolniczych, którzy również borykają się z trudnościami finansowymi wynikającymi z aktualnej sytuacji na rynku rolnym” – wskazywano w wystąpieniu.
Dopłaty do oprocentowania
Odpowiadając, ministerstwo rolnictwa podkreśla, że rzeczywiście przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wprowadzono możliwość udzielania pomocy producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy - w formie preferencyjnych kredytów płynnościowych. Pomoc polega na stosowaniu dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych rolnikom przez okres nie dłuższy niż 60 miesięcy.
Renciści pozostają wykluczeni
Zgodnie z obowiązującymi zasadami udzielania kredytów na utrzymanie płynności finansowej przez producentów rolnych (linia UP), może on zostać udzielony:
Kredyty dla rolników. KRIR postuluje odroczenie terminu pierwszej raty i co najmniej 15 lat na spłatę całości
1) osobom fizycznym:
- posiadającym pełną zdolność do czynności prawnych oraz
- niebędącym rencistami mającymi ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy,
2) osobom prawnym,
3) jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej.
„Należy pamiętać o tym, że każdy kredyt, a zwłaszcza zaciągany na krótki okres, obarczony jest ryzykiem spłaty, szczególnie w przypadku osób z orzeczoną niezdolnością do pracy czy to w skutek choroby, czy wypadku przy pracy. Z tego to powodu preferencyjne kredyty płynnościowe nie są kierowane do osób pobierających rentę” – tłumaczy resort rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś