Regiony promują tradycyjną żywność
Województwa zgłaszają kolejne potrawy na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. A w Warmińsko-Mazurskiem może powstać nawet "Miasteczko Smaku".
Inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach współpracy z Radą Departamentalną i Izbą Rzemieślniczą zaprzyjaźnionego francuskiego departamentu Côtes d’Armor. Jego przedstawiciele gościli ostatnio w tej sprawie w Polsce.
Na Podkarpaciu można już kupować zarejestrowane produkty regionalne
"Głównym celem powstania "Miasteczka Smaku" jest rozwój ekonomiczny i gospodarczy lokalnych przedsiębiorstw produkujących żywność regionalną i tradycyjną, opartą na naturalnych surowcach. Potrzebne są równolegle działania ekonomiczne i edukacyjne, czyli połączenie pracy partnerów. Jest to projekt regionalny, realizujący ważną ideę służącą rozwojowi produkcji żywności wysokiej jakości i propagowaniu zdrowego stylu życia" - przekonuje serwis samorządowy woj. warmińsko-mazurskiego.
W tworzeniu miasteczka mają brać udział m.in. samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza czy Regionalna Izba Gospodarcza Żywności Naturalnej i Tradycyjnej w Olsztynie.
Zadanie wpisuje się w założenia opracowywanego "Programu rozwoju żywności tradycyjnej, regionalnej, naturalnej wysokiej jakości na Warmii i Mazurach w latach 2016-2020".
O regionalnych specjałach nie zapominają także inne województwa. Na prowadzoną przez ministerstwo rolnictwa Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane przysmaki z Dolnego Śląska - kiełbasa w słoiku z Przedgórza Sudeckiego oraz ryczyński miód lipowy.
Ministerstwo pracuje nad przepisami wspierającymi rolników
Kolejne wnioski o wpis na LPT przekaże też do resortu rolnictwa samorząd województwa świętokrzyskiego. Chodzi o bułkę pszenną dziabaną, chleby kieleckie: pszenno-żytni i żytni razowy oraz wiejską szynkę z Okoła.
Sześć podmiotów złożyło natomiast wniosek o przyznanie członkostwa w Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie w związku z wytwarzaniem takich produktów jak m.in.: ser kozi, zalewajka świętokrzyska, żeberko duszone w białej kapuście, szynka z beczki, konfitura z czarnej porzeczki, żurek świętokrzyski z kurkami i białą kiełbasą czy też pierś z perliczki marynowana w cydrze, w sosie śmietanowym z borowikami i puree cebulowym.
Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie to część Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK), które działa na rzecz rozwoju rynku żywności wysokiej jakości oraz turystyki kulinarnej przez wspieranie lokalnej żywności.