Rada Kobiet w rolnictwie rozpoczęła działalność
8 marca w Międzynarodowym Dniu Kobiet Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa wręczył akty powołania do Rady Kobiet w rolnictwie. Zadaniem gremium będzie proponowanie rozwiązań korzystnych dla rolnictwa, a zwłaszcza dla kobiet pracujących w tym sektorze. .
Kadencja Rady będzie trwać 3 lata, a w jej skład może wchodzić nie więcej niż 20 osób. Przewodniczącą została Anna Gembicka, wiceminister, pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych.
Wiceminister Gembicka o seksizmie podczas senackiej komisji rolnictwa
W jej skład weszły także przedstawicielki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Jednostek Doradztwa Rolniczego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz ogólnopolskich, zarejestrowanych organizacji rolniczych, przetwórczych i samorządu rolniczego.
We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Kobiet. - Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień inauguracji prac Rady Kobiet w rolnictwie będzie dobrym dla podejmowania mądrych decyzji w rolnictwie. Mądrych, dzięki pomocy kierowanej przez kobiety - podkreślił Kowalczyk. Dodał, że dzień jest szczególny m.in. ze względu na wojnę w Ukrainie.
- To, że nie ma obozów dla uchodźców, to jest głównie zasługa kobiet. Myślę, że przede wszystkim dzięki nim uchodźcy, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed straszną wojną mają gdzie się zatrzymać i znajdują godne miejsce w naszych rodzinnych domach. To jest ogromna zasługa kobiet - powiedział minister.
- Głos kobiet, także w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym, jest coraz lepiej słyszalny (...) nasze pomysły i postulaty będziemy następnie mogli przekuć w działania ustawowe, ale także w różnego rodzaju projekty - poinformowała z kolei Gembicka.
Do zadań Rady Kobiet w rolnictwie będzie należeć m.in. analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie problemów, rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i ich roli, inicjowanie i wspieranie akcji społecznych, szkoleń, debat, konferencji oraz programów i kampanii społecznych, podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet czy opiniowanie projektów aktów prawnych.
Rada ma ponadto wspierać promocję dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, produkcję żywności ekologicznej, dziedzictwo kulturowe wsi czy wskazywać na pozytywne aspekty życia na terenach niezurbanizowanych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś