Miliony pszczół spłonęły żywcem. Pszczelarze są załamani
Inicjatywa Ministerstwa Środowiska wpisuje się w trend miejskich ogrodów i innych drobnych, zielonych przestrzeni, które możemy udostępnić pszczołom. Każdy z nas może podjąć podobne działania, sadząc rośliny i zioła w domowych ogródkach czy na balkonach. To doskonały sposób, by pomóc pszczołom, a jednocześnie pokazać swoją troskę o środowisko naturalne.
Pszczelarstwo w mieście staje się coraz bardziej popularne. Ule montuje się m.in. na dachach urzędów, teatrów czy hoteli. Inicjatywy takie spotkamy na całym świecie, m.in. w Londynie, Sztokholmie czy w Nowym Jorku.
Pszczoły mają bardzo duże znaczenie nie tylko dla rolnictwa, ale także dla zachowania równowagi w przyrodzie i ochrony bioróżnorodności.
Pszczoły w mieście, czyli pasieki na dachach budynków w Krakowie
Działalność człowieka powoduje jednak, że gatunek ten jest coraz bardziej zagrożony. Wpływ na to mają przede wszystkim takie czynniki, jak: utrata naturalnych siedlisk, choroby, czy wykorzystywanie na masową skalę środków owadobójczych.
Na całym świecie może żyć około 20-30 tys. gatunków pszczół, natomiast w Polsce stwierdzono ich około 450. W miastach bytują one głównie w parkach, skwerach czy przydomowych ogródkach.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś