Polska zabiega o chiński rynek. Kolejne dobre rozmowy
Odbyło się dwustronne spotkanie polsko-chińskie. Rozmowy dotyczyły wymiany doświadczeń w dziedzinie rozwoju i zarządzania obszarami wiejskimi, promowania wymiany handlowej i inwestycji rolnych, pogłębienia współpracy w dziedzinie technologii oraz nauk o rolnictwie.
- Pragnę wyrazić zadowolenie z jakości relacji między naszymi krajami. Spotykamy się w momencie bardzo intensywnych kontaktów polsko-chińskich, zarówno na szczeblu politycznym, jak i eksperckim - podkreślił Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.
Polski drób w Chinach to kapitalna szansa dla naszego drobiarstwa
Yu Xinrong, wiceminister rolnictwa i obszarów wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej powiedział z kolei, że spotkanie wpisuje się w prowadzony pomiędzy krajami dobry dialog w dziedzinie rolnictwa.
- To kolejne dobre spotkanie po wizycie, którą w Polsce na początku lipca złożył chiński minister generalnej administracji celnej Ni Yufeng, a także po ubiegłorocznej wizycie w Polsce ministra rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Han Changfu - powiedział gość z Pekinu.
Dodał, że jego kraj zainteresowany jest korzystaniem z polskich doświadczeń w zakresie zarządzania obszarami wiejskimi i produkcją ekologiczną.
Na zakończenie rozmów podpisano Memorandum of Understanding o współpracy między Chińską Akademią Nauk Rolniczych a Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.
Mleczarze coraz więcej zarabiają na eksporcie do Chin
Na rynku chińskim nasz kraj prowadzi trzy kampanie promocyjne "Smaki Europy-jakość i tradycja" (wołowina, wieprzowina, owoce i warzywa), "Europejski drób-w jakości siła" oraz "Makarony Europy".
Xinrong złożył za pośrednictwem wiceministra Giżyńskiego na ręce ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego zaproszenie dla kierownictwa resortu rolnictwa do złożenia wizyty w Pekinie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś