Polska wieś to ogromny potencjał, który trzeba dobrze wykorzystać
Przemiany jakie zaszły w ostatnich 25 latach muszą skłaniać do dyskusji o tym, co dalej. Zwłaszcza, że coraz więcej mieszkańców wsi przestaje mieć aktywny kontakt z rolnictwem i poszukuje dla siebie nowych obszarów działania.
- Należy im pomóc i mądrze ukierunkować. Dziś musimy zastanowić się nad dalszym rozwojem wsi i tworzeniem nowych miejsc pracy - mówił Dariusz Młotkiewicz, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, otwierając kolejne spotkanie w ramach Forum Debaty Publicznej.
11 marca w Pałacu Prezydenckim spotkali się nie tylko uznani naukowcy, ale również przedsiębiorcy, politycy, rolnicy, samorządowcy i studenci, którzy dyskutowali podczas debaty zatytułowanej "Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Szanse, wyzwania, koncepcja rozwoju".
Młotkiewicz podkreślił, że małe przedsiębiorstwa i systematyczne wzmacnianie rynków lokalnych, to kapitalna szansa na rozwój. - Na wsi drzemie ogromny potencjał i dlatego trzeba pomyśleć, jak go mądrze wykorzystać - zaznaczył zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
Zwrócił uwagę, że z roku na rok wieś staje się coraz mniej rolnicza. - Obszary wiejskie to naturalne miejsce, gdzie mała i średnia przedsiębiorczość powinna rozwijać się w szczególny sposób - przyznał Dariusz Młotkiewicz i podkreślił, że w kancelarii trwają prace nad stworzeniem obszernego planu dla rozwoju polskiej wsi na kolejne lata.
Paneliści zabierający głos podczas Forum Debaty Publicznej podkreślali, że obszary wiejskie są dziś miejscem, gdzie należy rozwijać nowoczesne, a często nowatorskie przedsięwzięcia, które będą przemyślane biznesowo i odpowiednio sprofilowane.
Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w KPRP zwrócił uwagę, że nie uda się zrealizować wielu dobrych pomysłów bez aktywnej pomocy ze strony samorządów, które powinny zachęcać mieszkańców obszarów wiejskich do brania spraw w swoje ręce.
Dziś potrzebna jest koncentracja działań zarówno w strefach aktywności gospodarczej, w ramach budowy lokalnych rynków oraz specjalizacji, czy wreszcie systemów wsparcia. Żeby osiągnąć sukces, potrzebne są jednak zmiany legislacyjne.
Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk w swoim wystąpieniu potwierdził, że wieś staje się coraz mniej rolnicza i dlatego także resort rolnictwa cały czas poszukuje kolejnych pomysłów na aktywizację zawodową. - Przedsiębiorczość to dziś przyszłość polskiej wsi i na tym musimy skupić całą uwagę - zaznaczył.