Polska i Słowenia mówią prawie jednym głosem w sprawie rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2017,8:20 Aktualizacja: 25-10-2017,8:49
A A A

Stanowiska Polski i Słowenii w wielu kwestiach są zbliżone, np. w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, podwójnej jakości produktów czy relacji rolnik-przetwórca-handel - powiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Polityk odbył rozmowy z Dejanem Żidanem, wicepremierem Słowenii i ministrem rolnictwa. - Oba państwa stoją na stanowisku, że w związku z wyzwaniami, jakie stoją przed rolnikami, potrzebna jest silna, wsparta finansowo przyszła Wspólna Polityka Rolna - powiedział gość z Lublany.  

Dejan Židan, Krzysztof Jurgiel, Wytwórnia Octu i Musztardy w Parczewie, parczewo

Ministrowie otworzyli nowe linie produkcyjne

Nowe linie produkcyjne w Wytwórni Octu i Musztardy w Parczewie (woj. lubelskie) otworzyli ministrowie rolnictwa Słowenii i Polski - Dejan Židan i Krzysztof Jurgiel. Parczewski zakład z blisko 50-letnią tradycją, od 2010 r. należy do...

Jak mówił, rozmowa dotyczyła także własności ziemi rolnej. Powiedział, że w tej sprawie zgadza się z polskim ministrem, gdyż również patrzy na ziemię jako na bogactwo, a nie jako na dobro rynkowe. Zapewnił, że będzie w tej sprawie popierał Jurgiela m.in. na forum UE.

Żidan podziękował za poparcie w sprawie ustanowienia Światowego Dnia Pszczół. To słowacka inicjatywa, która w czerwcu zyskała poparcie wszystkich krajów. Dlaczego walczymy o pszczoły, bo każda trzecia łyżka pokarmu jest zależna od pszczół; pszczoły z powodu zmian klimatycznych i działań człowieka stają się gatunkiem zagrożonym - wyjaśnił wicepremier Słowenii.

- Spodziewamy się, że w grudniu tego roku na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbędzie się głosowanie w tej sprawie - powiedział Żidan. Światowy Dzień Pszczół ma być odchudzony 20 maja.

Jurgiel poinformował, że rozmowy dotyczyły także tzw. łańcucha żywnościowego, czyli relacji między producentem rolnym, przetwórcą i handlem. Mówił, że potrzebne są rozwiązania na szczeblu unijnym, które by eliminowały nieuczciwe relacje, szczególnie w handlu. Dodał, że w tym zakresie Polska i Słowenia mają "wspólny język".

finansowanie wpr, wpr, wspólna polityka rolna,prow 2014-2020, konsultacje społeczne

Rolnicy mówią jednym głosem. WPR musi być znacznie prostsza

Rolnicy otrzymują jedynie niewielką część ceny za żywność, którą płaci konsument. Tak uważa 97 proc. uczestników konsultacji społecznych na temat obecnej i przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR). Rozmowy były prowadzone...

Poruszono też sprawę podwójnej jakości żywności i tu oba kraje się zgadzają, że KE powinna ustalić zasady przeprowadzania kontroli w poszczególnych państwach, a następnie w prawie unijnym zabezpieczyć rozwiązania, które będą eliminowały takie praktyki. Chodzi o to, że niektóre firmy zachodnie sprzedają produkty po taką samą marką, ale ich składy różnią się na macierzystym rynku i na rynku krajów Europy środkowo-wschodniej.

Zdaniem Jurgiela jednak najważniejsza jest Wspólna Polityka Rolna. W listopadzie KE przedstawi projekt zmian w WPR po roku 2020. - Ważne jest byśmy wybrali te elementy wspólne, które będziemy wspierali. Naszym zadaniem jest to utrzymanie co najmniej takiego budżetu, jaki jest w obecnej perspektywie, utrzymanie I i II filara WPR i silnego zarządzania kryzysowego - powiedział.

Minister poinformował, że Polska słynie z produkcji żywności wysokiej jakości. W tym roku eksport produktów rolno-spożywczych z Polski może osiągnąć poziom 25 mld euro, dodatnie saldo ma wynieść ok. 7 mld euro.

zakupy, żywność, podwójne standardy jakości żywności, Rumunia

Protestują przeciwko podwójnym standardom żywności

Rumunia wezwała w środę władze Unii Europejskiej do przeciwdziałania podwójnym standardom, jakie stosują firmy spożywcze sprzedające różnej jakości produkty pod tą samą marką w krajach zachodniej i wschodniej Europy. Rumuński minister...

Żidan zapewnił, że Polska jest ważnym partnerem handlowym dla Słowenii. W ubiegłym roku wymiana handlowa między oboma państwami wyniosła 1,5 mld euro, a w tym roku ma szanse osiągnąć poziom 2 mld euro.

Jeżeli chodzi o eksport ogółem, to Słowenia więcej eksportuje do Polski niż importuje. Natomiast w przypadku handlu żywnością, to Polska więcej sprzedaje w Słowenii swoich produktów niż kupuje ich z tego kraju.

W 2015 r. Polska wyeksportowała do Słowenii żywność o wartości 99,7 mln euro, w 2016 za 107,5 mln euro, Import w tym czasie wyniósł odpowiednio 8,9 i 11,5 mln euro. W pierwszych ośmiu miesiącach br. Polska sprzedała w Słowenii produkty rolne o wartości 74,2 mln euro, a sprowadziła za 14,5 mln euro.

Polska eksportuje do Słowenii głównie papierosy, mięso, mleko wyroby czekoladowe i cukiernicze oraz wyroby spożywcze, sprowadza zaś przetwory spożywcze, ciasto i wyroby czekoladowe. 
 

Poleć
Udostępnij