Po trzech latach przerwy będzie możliwy skup winniczków
Do 400 ton winniczków będzie można pozyskać w tym roku na Warmii i Mazurach - podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Przez ostatnie trzy lata zbiór i skup tych ślimaków nie był w tym regionie dozwolony.
Justyna Januszewicz z olsztyńskiej RDOŚ poinformowała, że legalne zbieranie winniczków będzie możliwe w woj. warmińsko-mazurskim między 20 kwietnia a 31 maja. Wcześniej zainteresowane firmy powinny złożyć wnioski o zezwolenia na prowadzenie skupu tych mięczaków.
Grzywna, a nawet areszt za zbieranie ślimaków
Winniczki objęte są w Polsce tzw. częściową ochroną gatunkową. Można je okresowo pozyskiwać do celów przetwórstwa spożywczego jedynie za zgodą regionalnych dyrekcji ochrony środowiska - przez 30 dni w roku i wyłącznie osobniki o średnicy muszli powyżej 3 cm.
Przez wiele lat woj. warmińsko-mazurskie było największym w kraju dostawcą winniczka. W latach 2014-2016 pozyskiwanie ślimaków w tym regionie wstrzymano. Główną przyczyną takiej decyzji była słaba kondycja populacji tego gatunku - wzrost udziału w populacji osobników "niewymiarowych", zmniejszenie liczebności i zagęszczenia na poszczególnych stanowiskach.
W ub. roku na zlecenie olsztyńskiej RDOŚ przeprowadzono w regionie kolejne badania dotyczące rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka (wcześniejsze odbyły się w 2014 r. i w latach 2005-2006). Miało to pozwolić na porównanie wyników sprzed i w okresie "zaprzestania zbierania" oraz na ocenę aktualnego stanu populacji tego gatunku.
Ślimakami spod Pasłęka zajadają się Francuzi, Włosi i Hiszpanie
Według RDOŚ, stwierdzono poprawę parametrów populacyjnych winniczka. "Przede wszystkim odnotowano wzrost osobników o wymiarach handlowych (powyżej 3 cm średnicy muszli) z 55 proc. w 2014 r. do 68 proc. w 2016 r." - wynika z komunikatu opublikowanego przez tę instytucję.
Podczas prowadzonego przez biologów monitoringu nie odnotowano natomiast większej liczby miejsc, w których występują te mięczaki, ani istotniejszych zmian w zagęszczeniu winniczków w badanych typach siedlisk.
Najczęściej znajdowano je w siedliskach naturalnych (głównie brzegi wód i obrzeża lasów), ale ich największe zagęszczenie obserwowano w siedliskach antropogenicznych (siedliska ruderalne i nasypy kolejowe).
Ślimaki winniczki (Helix pomatia) to największe lądowe ślimaki występujące w Polsce. Jako gotowy produkt spożywczy są eksportowane na zachód Europy, głównie do Francji i Włoch.
Zbiór ślimaków jest okazją do sezonowego zarobku, zwłaszcza dla mieszkańców rejonów o wysokim bezrobociu. Najlepsi, przy dobrych warunkach pogodowych potrafią zebrać nawet do kilkudziesięciu kilogramów, czyli ok. tysiąca sztuk dziennie.