Płonęło wrzosowisko – eksperyment leśników i strażaków
Wypalanie traw jest szkodliwe i niebezpieczne – przekonują ciągle eksperci od środowiska i służby ratunkowe. Ale już odnowa wrzosowisk tym sposobem, oczywiście kontrolowana, jest podobno praktykowana w wielu krajach. Spróbowali tego także polscy leśnicy.
To doświadczenie było swego rodzaju podsumowaniem konferencji naukowej pod hasłem „Ogień a gospodarka leśna i ochrona przyrody”, która 17 marca 2015 r. odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowym w Łagowie (woj. lubuskie). Debatowali podczas niej leśnicy, strażacy i naukowcy – czołowi specjaliści krajowi i zagraniczni w zakresie ochrony lasów i wykorzystania ognia w leśnictwie.
Dzień później można się było przekonać w praktyce, czy pożar może mieć pozytywny wpływ na ekosystem i jak ewentualnie wykorzystać ten żywioł w zarządzaniu lasami. W Nadleśnictwie Przemków (podlega Regionalnej Dyrekcji LP we Wrocławiu), w kontrolowany sposób leśnicy i naukowcy podpalili ok. 5,5 ha wrzosowisk na terenie dawnego poligonu wojskowego.
Jak przekonują organizatorzy całego przedsięwzięcia, ten sposób odnowy wrzosowisk (odrastają wzmocnione) stosowany jest w wielu krajach, lecz w Polsce jest to pionierskie przedsięwzięcie. – Operację zabezpieczają strażacy w liczbie prawie stu, a samo wypalenie odbywa się według wskazówek ekspertów z Niemiec, Szwecji i Hiszpanii, posiadających ogromne doświadczenie w tej dziedzinie – relacjonuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
Z kolei leśnicy przekonują, że „celowe wypalanie wykorzystywane jest nie tylko jako sposób zarządzania ryzykiem pożarowym w lasach, ale też jako metoda zwiększania bioróżnorodności leśnych ekosystemów, czy ochrony szczególnych siedlisk”.
Jednocześnie mundurowi zaznaczają, że wypalanie wrzosowiska to „sytuacja całkowicie odmienna od nielegalnego wypalania traw, z jakim często mamy do czynienia wiosną, prowadzonego na łąkach, pastwiskach czy nieużytkach przez osoby prywatne, stwarzającego realne zagrożenie dla przyrody, ludzi i ich dobytku”. W tym przypadku mamy do czynienia z legalnym w świetle ustaw o lasach i ochronie przyrody działaniem, związanym z wypełnianiem zadań gospodarki leśnej.
Na przeprowadzenie tego eksperymentu Nadleśnictwo Przemków otrzymało pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz zgodę rady gminy Gromadka, która jest organem odpowiedzialnym za ochronę użytku ekologicznego „Wrzosowisko Przemkowskie”.