Plantatorzy czarnych porzeczek dostaną wsparcie. Tylko jakie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2015,8:30 Aktualizacja: 30-07-2015,10:18
A A A

Wysokość pomocy dla producentów czarnych porzeczek będzie znana do końca tygodnia. Zostanie uzgodniona po rozmowach z plantatorami i konsultacjach z ministerstwem finansów - poinformował Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Tadeusz Nalewajk, wiceminister resortu w ubiegłym tygodniu w Sejmie zapowiedział, że pomoc wyniesie 800 zł do hektara upraw, po czym na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa skorygował to do 600 zł/ha.

czarna porzeczka, plantatorzy czarnej porzeczki, marek sawicki

Producenci czarnej porzeczki apelują do ministra o dopłaty

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki w związku z dramatyczną sytuacją, w jakiej znaleźli się producenci wystosowało list do Marka Sawickiego. Prosi o pomoc w wypracowaniu i wdrożeniu działań mających ustabilizować sytuację na...

- Jesteśmy na etapie procedowania rozporządzenia dotyczącego pomocy dla producentów porzeczek czarnych - poinformował Sawicki. Wyjaśnił, że ceny skupu tych owoców już trzeci rok z rzędu są poniżej kosztów produkcji. Obecnie zakłady przetwórcze skupują porzeczkę za ok. 50 groszy za kilogram.

Sawicki mówił, że forma pomocy w ramach de minimis będzie zbliżona do ubiegłorocznej. W ubiegłym roku plantatorzy dostali dopłaty po 410 zł do hektara.

Minister poinformował, że Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) wystąpiło z inicjatywą, by udzielić pomocy tylko tym rolnikom, którzy zobowiążą się do likwidacji 1/3 plantacji porzeczek na okres co najmniej 5 lat. - Do końca nie jestem do tej propozycji przywiązany", ale daje ona szanse na złagodzenie problemu w następnych latach - zaznaczył.

Dodał, że w Polsce uprawa porzeczki zajmuje ok. 34 tys. hektarów i mimo niskich cen zbytu nie zmniejsza się. Co istotne jeszcze 5-7 lat temu plony z hektara wynosiły 5-7 ton, a obecnie przekraczają 12 ton z ha. Tej ilości porzeczek nie da się zagospodarować ani w Polsce, w Europie i na świecie.

Poleć
Udostępnij