PiS sporo obiecuje rolnikom
Zwiększenie stawki dopłat do paliwa rolniczego z 100 do 110 zł za ha; przygotowanie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym i większa możliwość prowadzenia działalności gospodarczej - m.in. takie rozwiązania przygotowano w "Polskim Ładzie" dla rolników.
Opublikowano "Polski Ład", czyli kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii oraz gospodarczej odbudowy. Jednym z elementów strategii jest plan dla rolnictwa pt. "Polska - nasza ziemia".
Rolnik załatwi sprawę nie wychodząc z domu. KRUS wdraża nowe rozwiązania
Zapowiedziano, że przygotowana zostanie ustawa, która ma uwolnić wiejską działalność gospodarczą, m.in. poprzez zmniejszenie wymagań biurokratycznych dla małych rolników, w tym dla rejestracji urządzeń rolniczych.
"Polski Ład" ma wspomóc produkcję rolną przez podniesienie stawek dopłat do paliwa rolniczego ze 100 do 110 zł za 1 ha. Przedstawiony ma zostać także nowy system rozliczeń, który ma być wygodniejszy dla gospodarza i tańszy dla państwa.
W strategii zapowiada się ponadto stworzenie centralnego systemu informatycznego katalogującego zasób państwowej ziemi. Przypomniano, że KOWR zarządza ok. 1,4 mln ha, z czego ok. 200 tys. ha pozostało do rozdysponowania na dzierżawę. System ma pozwolić szybciej udostępnić ziemię rolnikom, wskazywać nowe tereny inwestycyjne oraz identyfikować podmioty bezumowne gospodarujące na państwowej ziemi.
W "Polskim Ładzie" przewidziano także, stworzenie ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Ma powstać ich definicja dopasowana do realiów prowadzenia działalności. Ma to również pozwolić nadać im właściwą rangę oraz ograniczyć problemy spadkowe.
Rolnicy powinni zdążyć z dostarczeniem wniosków
Zgodnie z zapowiedzią, ma m.in. zniknąć konieczność zbywania gospodarstwa przed przejściem na emeryturę, a rodzinne mają mieć pierwszeństwo w korzystaniu z programów wsparcia.
Ma też się pojawić Kodeks rolny, który ma uregulować zasady i podstawowe prawa dotyczące gospodarowania rolnego.
Przewiduje się także uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Obecnie w ramach tej działalności sprzedaż można prowadzić jedynie na terenie województwa, w którym odbywa się produkcja bądź na terenie sąsiedniego. Po zmianie przepisów będzie można prowadzić sprzedaż wysyłkową w ramach RHD na terenie całego kraju.
Zmiany ustawowe zapowiedziane w strategii przewidują też stworzenie jednego cyfrowego okienka dla gospodarzy, w którym będzie można m.in. obsługiwać wnioski o dopłaty bezpośrednie, podatki za ziemię.
Dodano, że w PROW pojawią się zachęty finansowe dla tych rolników, którzy zdecydują się na wprowadzanie w gospodarstwach określonych elementów nowych technologii, redukujących koszty ich funkcjonowania - m.in. rolnictwa precyzyjnego.
"Nie przeszkadzajmy" - miasto apeluje o szacunek do pracy rolnika
W strategii dodano, że ma powstać Fundusz Wzajemnego Gwarantowania Dochodów dla rolników, który ma ograniczyć ryzyka w produkcji, a także ograniczyć koszty ubezpieczeń. Wykorzystany ma być mechanizm Funduszy Wzajemnych, by zaproponować nowe rozwiązania zarządzania ryzykiem w produkcji rolnej.
Jednym z ryzyk są np. warunki atmosferyczne, dlatego też ma powstać satelitarny system monitoringu upraw rolniczych w całej Polsce.
"Polski Ład" przewiduje ponadto: zachęty do spółdzielczości rolnej; rozwój sieci manufaktur spożywczych; program rozwoju miejscowości popegeerowskich; paszportyzację żywności; lepsze mechanizmy wsparcia OZE, czy wsparcie lokalnych producentów w eksporcie poprzez organizację sieci biur będącymi centrami eksportu polskiej żywności. Mają powstać np. w Chinach, Indiach, USA i Kanadzie.
W strategii dodano, że aby wspierać rolniczą spółdzielczość wprowadzone mają zostać specjalne narzędzia pozyskiwania kapitału. Jak wyjaśniono, mają pozwolić spółdzielniom emitować udziały inwestycyjne w celu realizacji konkretnych projektów.
Powstać ma wreszcie rachunek powierniczy, który ma lepiej chronić producentów przed brakiem realizacji zobowiązań finansowych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś