Rolnik załatwi sprawę nie wychodząc z domu. KRUS wdraża nowe rozwiązania
Jednym z priorytetowych działania KRUS jest wdrażanie nowych rozwiązań informatycznych, pozwalających rolnikom na załatwienie spraw "nie wychodząc z domu" - poinformowała prezes Aleksandra Hadzik.
Środowa wideokonferencja prasowa była związana z 30-leciem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Grzegorz Puda, minister rolnictwa podkreślił, że rolnictwo jest strategiczną gałęzią gospodarki.
KRUS ostrzega przed wysypem kleszczy. Mogą zagrozić rolnikom
Opiera się na małych i średnich gospodarstwach rodzinnych. Praca rolnika jest trudna dlatego wymaga wsparcia na wielu płaszczyznach. Jednym z takich obszarów jest rolnicze ubezpieczenie społeczne.
- KRUS nieprzerwanie od 30 lat służy rolnikom - to dzięki tej instytucji wypłacane są emerytury, renty, świadczenia wypadkowe, macierzyńskie, chorobowe, ale także jest możliwość rehabilitacji leczniczej dla rolników - mówił szef resortu.
Jak zauważyła Hadzik, już w 2016 r. Kasa uruchomiła portal e-KRUS, który pozwala na zdalne załatwianie spraw. Korzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy ubezpieczonych.
Każdy odwiedzający portal ma dostęp do podstawowych informacji, a po za rejestrowaniu się na portalu możliwy jest dostęp do spersonalizowanych danych np. do historii ubezpieczenia, do informacji o wysokości składek czy też do informacji o zbliżających się terminach płatności.
Centra rehabilitacji znowu otwarte dla rolników. Konieczny test
Za pośrednictwem platformy ePUAP można natomiast zdalnie zgłosić wypadek przy pracy rolniczej, ale też tą drogą przesłać wniosek o wypłatę świadczenia. Jest to usługa, z której mogą skorzystać rolnicy posiadający profil zaufany czy podpis kwalifikowany.
Hadzik zapowiedział, że na przełomie II i III kwartału KRUS uruchomi e-usługę, dzięki czemu rolnik będzie mógł samodzielnie pobrać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie społeczne.
- Pracujemy także nad uruchomieniem interfejsu do rejestru Urzędu Stanu Cywilnego, dzięki takiemu mechanizmowi będziemy mogli pozyskiwać elektroniczne akty urodzenia, ślubu, akty zgony potrzebne podczas rozpatrywania różnego rodzaju wniosków o świadczenia - powiedziała.
Ważną działalnością KRUS jest rehabilitacja lecznicza. Kasa posiada 6 ośrodków rehabilitacji na ternie kraju, a od początku działalności leczonych w nich było 360 tys. rolników. Prezes zaznaczała, że obecnie jest potrzeba poszerzenia zakresu rehabilitacji o leczenie po przebyciu Covid-19.
Rehabilitacja w pierwszym etapie będzie prowadzona w dwóch centrach: w Jedlcu i w Szklarskiej Porębie. Będą to 21 turnusy, pierwszy rozpocznie się już 24 maja.
W KRUS jest obecnie ok. 2,3 mln ubezpieczonych i świadczeniobiorców.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś