Pijemy coraz mniej mleka. Rolnicy ratują wynik
W 2016 roku spożycie świeżego mleka w gospodarstwach domowych spadło o 2,2 proc. do 37 litrów na jedną osobę rocznie. To zarazem wynik aż o niespełna 10 proc. gorszy od tego z 2011 roku.
Konsumpcja mleka obniżyła się mimo, że średnie ceny detaliczne surowca były przed rokiem o 3,8 proc. niższe niż rok wcześniej. Spożycie spadło przede wszystkim w gospodarstwach osób utrzymujących się z pracy na własny rachunek - o 5,4 proc. do 31,7 litrów na osobę rocznie - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
To 14 proc. mniej niż przeciętna konsumpcja ogółem. Najwięcej świeżego mleka spożywają natomiast gospodarstwa domowe rodzin rolniczych - 49,1 litrów rocznie na osobę, ale i w tym przypadku jest to rezultat o 3,1 proc. gorszy od notowanego w 2015 roku.
Spożycie serów i twarogów w ub.r. zwiększyło się natomiast o 2,4 proc. do 10,2 kg na każdego z nas. Eksperci zauważają jednak, że rezultat był uzależniony od sytuacji materialnej gospodarstw - w najbogatszych konsumpcja wyniosła 14,4 kg na osobę i była aż dwukrotnie większa niż w najbiedniejszych.