Pijany traktorzysta uciekał policji. Odpowie już na nowych zasadach
"Drogówka" zatrzymała po pościgu 46-latka, który jadąc ciągnikiem rolniczym nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Okazało się, że traktorzysta był pijany i nie posiada prawa jazdy.
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łasku (woj. łódzkie) zostali skierowani przez dyżurnego do miejscowości Orchów Wesółka. Z telefonicznego zgłoszenia wynikało bowiem, że w okolicy samochodem osobowym i ciągnikiem mogą poruszać się nietrzeźwi kierowcy.
Traktor wpadł do potoku. Kierowca pijany, pasażerka poważnie ranna
- Podczas patrolowania okolicznych miejscowości, policjanci zauważyli w Woli Bałuckiej wskazane pojazdy. Używając sygnałów dźwiękowych i świetlnych, wydali sygnał do zatrzymania. Kierowca osobowej skody zatrzymał się, natomiast traktorzysta podjął próbę ucieczki. Po krótkim pościgu został zatrzymany - opisuje st. asp. Katarzyna Staśkowska, oficer prasowy łaskiej KPP.
Obaj kierowcy zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu w organizmie - ten ze skody był trzeźwy, natomiast u 46-letniego traktorzysty badanie wykazało prawie 2,5 promila alkoholu we krwi. Mężczyzna nie posiadał ponadto uprawnień do kierowania. A jakby tego było mało stróże prawa ustalili także, że maszyna rolnicza nie ma ważnych badań technicznych oraz nie posiada polisy OC.
- Kierowca ciągnika odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, za niezatrzymanie się do kontroli drogowej do 5 lat więzienia. Mężczyzna odpowie też za wykroczenia - informuje policjantka.
Kolega nie chciał pić, więc pijany awanturnik ruszył w podróż traktorem
Stróże prawa przypominają, że 1 stycznia 2022 roku weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz zmiany w Kodeksie wykroczeń. Dotkliwsze restrykcje wobec nietrzeźwych kierowców i dodatkowe przepisy chroniące pieszych, to tylko niektóre zmiany.
Ważna zmiana dotyczy także kierowców, którzy jeżdżą pojazdem, nie posiadając prawa jazdy. Wcześniej otrzymywali mandat w wysokości 500 zł. Natomiast teraz art 94 par. 1 Kodeksu wykroczeń wskazuje, że "kto na drodze publicznej w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 zł".
Dodatkowo w tym artykule par. 3 brzmi: "w razie popełnienia wykroczenia o którym mowa w par. 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów".
- Znaczy to tyle, że osoba która nie posiada prawa jazdy, a zostanie zatrzymana do kontroli drogowej, poniesie karę w postaci aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny minimum 1500 zł i otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów - wskazuje Katarzyna Staśkowska.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl