Oznaczanie działek rolnych kuleje? ARiMR odpowiada na prośbę o zmiany
Różnica oznaczenia działek rolnych stwierdzona podczas kontroli na miejscu we wniosku oraz w planie działalności rolnośrodowiskowej/ekologicznej nie ma negatywnego wpływu na przyznanie płatności – zapewnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Agencja odpowiedziała na wystąpienie samorządu rolniczego w sprawie podjęcia działań na rzecz usprawnienia działania systemu informatycznego ARiMR. Chodziło o umożliwienie samodzielnego nadawania literowego oznaczenia działek rolnych w aplikacji eWniosekPlus lub zablokowania jego zmiany.
Według ARiMR, zarówno na początku tworzenia aplikacji eWniosekPlus, jak i w kolejnych latach jej rozwoju, podejmowała ona rozmowy z wykonawcą systemu na temat aktualizacji oznaczenia działek rolnych.
Wnioski "obszarowe" razem z wnioskami o dopłaty do nasion? Tak nie będzie
Jednocześnie podkreśla, iż różnica oznaczenia działek rolnych, stwierdzona podczas kontroli na miejscu we wniosku oraz w planie działalności rolnośrodowiskowej/ekologicznej, nie ma negatywnego wpływu na przyznanie płatności. Ponadto przy każdej działce rolnej w polu "Uwagi" rolnik ma możliwość podania dodatkowych informacji, w tym m.in. oznaczenia literowego działki, wskazanego w planie działalności rolnośrodowiskowej/ekologicznej.
"Dodatkowo, w przypadku wystąpienia takiej nieprawidłowości, że posiadany przez rolnika plan działalności rolno-środowiskowo-klimatycznej/ekologicznej jest niekompletny lub niezgodny z informacjami przekazanymi we wniosku i załącznikami w zakresie nazewnictwa i oznaczenia działek rolnych, na których realizowane są pakiety lub warianty, rolnik nie ma obowiązku dostarczenia Oświadczenia o uzupełnieniu lub poprawieniu planu działalności rolnośrodowiskowej/ekologicznej. Odpowiednie, jasne wytyczne w zakresie obsługi spraw, w których stwierdzono ww. różnice, zostały przekazane pracownikom biur powiatowych i obowiązują od kilku lat" – zapewnia ARiMR.
W e-wniosku wybierz "ugór z uprawą"
Jednocześnie wspomnieć należy, że dla każdego rolnika, który wysłał wniosek w aplikacji eWniosekPlus w roku poprzednim, tworzony jest automatycznie roboczy wniosek na nową kampanię. Wniosek ten jest tworzony na podstawie ostatniego wniosku z roku ubiegłego i widoczny jest w zakładce „Robocze’. Podczas przygotowania wniosku roboczego (na bazie wniosku z roku poprzedniego) usuwane są jedynie takie dane jak:
- załączniki dołączone do wniosku w roku poprzednim,
- znaki zwierząt,
- międzyplony deklarowane w ramach EFA,
- powierzchnie niekoszone.
"ARiMR dokłada wszelkich starań, aby podczas projektowania i zamawiania zmian w aplikacji eWniosekPlus na nową perspektywę uwzględniać takie usprawnienia i zmiany zgłaszane przez rolników i doradców" – deklaruje agencja płatnicza.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś