Oszustwa w handlu ukraińskim zbożem sprowadzanym do Polski. Już 17 postępowań przygotowawczych
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie ujawniła kolejne fakty ws. nieprawidłowości przy imporcie ukraińskiego zboża do Polski. Do sprawy włączono już 17 postępowań przygotowawczych dotyczących handlu sprowadzonym zbożem.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości związanych ze zbożem sprowadzonym do Polski z Ukrainy od półtora miesiąca prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. To tam badane są wszystkie przypadki nadużyć związanych z jakością ukraińskiego zboża, które zostało sprzedane jako spożywcze polskim producentom mąki i pasz.
Prowadzona sprawa obejmuje już 17 połączonych postępowań przygotowawczych. Prokuratura po raz pierwszy poinformowała skąd wpłynęły zawiadomienia.
Wielkie śledztwo ws. ukraińskiego zboża. Rzeszowska prokuratura na tropie handlarzy
Są to sprawy z: Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli, Kraków – Śródmieście, w Hrubieszowie, Janowie Lubelskim (trzy sprawy), Tomaszowie Lubelskim (dwie sprawy), Lublinie, Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Olsztynie, Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu (cztery sprawy) oraz Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej (dwie sprawy).
Wszystkie te postępowania dotyczą m.in. oszustwa celnego polegającego na wpisaniu nieprawdy w deklaracjach celnych oraz wprowadzenia do obrotu zboża, które miało być konsumpcyjnym lub paszowym, a w rzeczywistości było zbożem technicznym, czyli szkodliwym dla zdrowia i życia człowieka.
Do śledztwa włączono również zawiadomienia złożone przez powiatowych lekarzy weterynarii w: Rzeszowie, Przeworsku, Ciechanowie, Lublinie, Jarosławiu, Oleśnicy, Bydgoszczy i Przasnyszu oraz wojewódzkiego lekarza weterynarii w Lublinie. Doniesienie do prokuratury złożyli także wicewojewoda pomorski oraz wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych w Kielcach.
Śledczy wciąż nie ujawniają ile firm zostało oszukanych oraz ile jest zamieszanych w nielegalny proceder.
„W postępowaniu występuje kilkadziesiąt firm, które uczestniczyły w sprowadzaniu zboża z Ukrainy do Polski oraz takich, które obracały tym towarem na terenie kraju” – przypomniała prokurator Hanna Biernat-Łożańska, rzeczniczka rzeszowskiej prokuratury regionalnej.
Z uwagi na dobro śledztwa, prokuratura nie ujawnia więcej szczegółów na temat prowadzonego postępowania.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś