Osoby bez kwalifikacji dostają zgodę na zakup ziemi rolnej
30 kwietnia miną dwa lata od kiedy zostały zmienione zasady obrotu ziemią rolną. Dziś swobodnie można sprzedać i kupić działkę rolną o powierzchni do 0,3 ha. Większe nieruchomości mogą nabywać jedynie rolnicy indywidualni.
W myśl zapisów prawa inne osoby muszą pytać o zgodę dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który wyrazi zgodę na transakcje ziemią rolną, jeśli zainteresowany nabyciem spełni kryteria określone w ustawie - przypomina "Rzeczpospolita".
Ziemia rolna coraz droższa
Eksperci podnoszą, że sprzedaż gruntów rolnych w ostatnich dwóch latach zdecydowanie spadła, ale statystyki pokazują, że wielu nierolników, którzy wystąpili o zgodę do KOWR, pozytywnie przeszło weryfikację.
Przed rokiem o zgody wystąpiono 17716 razy, w 13975 sprawach decyzje zakończyły się po myśli wnioskodawców. Do marca 2018 r. ci z kolei złożyli 5094 podania, a zgód na nabycie wydano 4108.
Analiza i praktyka stosowania przepisów ustawy o obrocie ziemią pokazują również, że wcale nie tak trudno spełnić przesłanki zakupu nieruchomości rolnych.
Zgodnie z przepisami o zgodę do szefa KOWR wystąpić może bowiem nie tylko potencjalny nabywca, który chce utworzyć gospodarstwo rodzinne, ale także zbywca, a więc właściciel nieruchomości. I ta druga ścieżka jest znacznie łatwiejsza dla zainteresowanych posiadaniem gruntów rolnych.
Resort usuwa kolejne bariery w obrocie ziemią rolną
W tym trybie zbywca musi bowiem wykazać, że nie miał możliwości sprzedania ziemi m.in. rolnikowi, a nabywca nierolnik zainteresowany gruntem daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej. Nabywca nie musi legitymować się zatem wykształceniem rolniczym.
Warunek zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, w której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego (który należy spełnić, jeśli o zgodę do KOWR występuje już nabywca), nie jest także tak dolegliwy, jak się wydaje.
- Nie trzeba mieszkać na terenie nowo nabytej nieruchomości. Gospodarstwo może mieć rozproszony charakter. Mówiąc wprost: czasem wystarczy posiadać dom z ogrodem, by nie mieć problemów w KOWR - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem adwokat Anna Woźniakowska-Dębiec z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: "Rzeczpospolita"