Nożyce cenowe tną dochody rolników. Koszty rosną lawinowo
Pomimo stosunkowo wysokich cen skupu zbóż, w portfelu rolnika zostaje mniej pieniędzy niż przed rokiem! Decydują o tym takie czynniki, jak: niższe niż w ubiegłym roku plony, słabsza jakość ziarna i zwiększone koszty produkcji - alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Rolniczy samorząd opublikował przygotowaną przez siebie analizę aktualnej opłacalności produkcji rolniczej (całość tutaj). Zwróciła uwagę, że przy kilkunastoprocentowym wzroście cen zbóż i nieco wyższym za rzepak - porównując dane z początku lipca i sierpnia z lat 2020-2021 - w tym samym czasie ceny środków do produkcji rolnej powędrowały do góry o kilkadziesiąt procent.
UOKiK zbada ceny skupu jabłek
"Z zestawionych danych wynika, iż cena zbóż z nowych zbiorów w przypadku pszenicy konsumpcyjnej w lipcu 2021 r. wzrosła o ponad 12 proc. w stosunku do analogicznego czasu w roku poprzednim, w sierpniu cena wzrosła o ponad 19 proc. Najwyższa procentowa zmiana ceny w stosunku do roku poprzedniego nastąpiła w przypadku rzepaku, którego cena wzrosła o ponad 29 proc. w porównaniu z sierpniem 2020 r." - wskazuje WIR.
Jednocześnie skokowo wzrastają stawki nawozów mineralnych, potrzebnych przecież w każdym niemal gospodarstwie. I nie ma widoków, by zaczęły spadać.
"Od początku bieżącego roku saletra amonowa podrożała o ponad 25 proc., w sierpniu za tonę tego nawozu w Wielkopolsce trzeba zapłacić ponad 1440 zł. Cena mocznika od początku roku wzrosła średnio o 32 proc., w obecnym czasie za tonę musimy zapłacić ok. 2200 zł" - czytamy w analizie WIR.
Ceny skupu produktów rolnych wyższe niż przed rokiem
Wzrosły znacznie także koszty zakupu polifoski czy saletry amonowej. A patrząc na to całościowo, tempo wzrostu cen produktów niezbędnych do produkcji w gospodarstwach przewyższa tempo wzrostu cen w skupach. Tym samym portfele rolników chudną, mimo że można by sądzić, że jest odwrotnie.
Według wielkopolskiego samorządu rolniczego, w rolnictwie mamy obecnie do czynienia z niekorzystnym zjawiskiem rozwarcia tzw. nożyc cenowych.
"Według definicji ekonomicznej nożyce cenowe to relacja cen artykułów nabywanych przez rolników do cen produktów przez nich sprzedawanych. Nożyce cen są jednym z podstawowych wskaźników obrazujących zmiany poziomu cen oraz możliwości nabywcze rolników. W przypadku, gdy dynamika cen produktów sprzedawanych jest wyższa od dynamiki cen środków produkcji, sytuacja ekonomiczna podmiotu poprawia się. W odwrotnej sytuacji, kiedy tempo wzrostu cen towarów kupowanych jest wyższe od cen towarów sprzedawanych, sytuacja ekonomiczna podmiotu pogarsza się" - wyjaśnia WIR.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś