Nowela ustawy dotycząca rejestracji koni w Sejmie
Sejm w tym tygodniu zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy dotyczącym rejestracji koni. Wdraża on do polskiego prawa unijne przepisy dotyczące metod rejestracji tych zwierząt.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się pod koniec lutego na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Biuro legislacyjne Sejmu wniosło do dokumentu poprawki o charakterze redakcyjnym.
Ustawa o zmianie ustawy "o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt" ma wprowadzić do krajowych przepisów tryb upoważnienia podmiotów do wydawania dokumentów identyfikujących konie, czyli paszportów. Projektowana nowela przewiduje m.in. czasowe zawieszenie lub cofnięcie uprawnień do wydawania takich dokumentów dla koniowatych (koni) w przypadku naruszenia przepisów.
Odwołani prezesi stadnin: zarzuty ANR są bezzasadne
W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby dokumenty identyfikacyjne dla koniowatych mogły wydawać podmioty wpisane do wykazu prowadzonego przez ministra rolnictwa. Wykaz będzie dostępny na stronie internetowej resortu.
W przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia unijnego przez instytucję wydającą dokumenty identyfikacyjne, główny lekarz weterynarii będzie mógł wnioskować do ministra rolnictwa o wykreślenie tego podmiotu z wykazu.
Nowe przepisy upraszczają procedurę wydawania dokumentów identyfikacyjnych dla koniowatych - wnioski o ich wydanie będzie można składać elektronicznie.
Doprecyzowano tryb postępowania z dokumentami identyfikacyjnymi koni, które padły, zostały poddane ubojowi albo zostały zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej. We wszystkich tych sytuacjach wprowadzono obowiązek dostarczenia zwłok zwierząt wraz z dokumentem identyfikacyjnym do rzeźni (w przypadku uboju) albo zakładu przetwórczego lub spalarni (w przypadku padnięcia lub zabicia zwierzęcia z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej).
W projekcie ustawy przewidziano także wprowadzenie możliwości wymiany informacji między Polskim Związkiem Hodowców Koni (podmiotem prowadzącym centralną bazę danych) a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie padłych koniowatych, których właściciele wystąpili do ARiMR o dofinansowanie kosztów ich zbioru, transportu i unieszkodliwienia.
Słynne stadniny koni mają nowych szefów
Projektowana ustawa dopuszcza możliwość udostępnienia informacji zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich do celów naukowych, statystycznych, hodowlanych lub na wniosek krajowych podmiotów upoważnionych do oceny wartości hodowlanej lub użytkowej zwierząt gospodarskich albo krajowych instytutów badawczych przez Agencję oraz podmiot prowadzący centralną bazę danych (PZHK).
W opinii resortu rolnictwa, rozwiązania wprowadzone do ustawy będą korzystne dla konsumentów, bo przyczynią się przede wszystkim do uszczelnienia systemu identyfikacji i rejestracji koniowatych (koń, osioł, zebra), w tym do zwiększenia kontroli nad zwierzętami przeznaczonymi do uboju i konsumpcji przez ludzi.
Koszty związane z prowadzeniem, utrzymaniem i modernizacją centralnej bazy danych są dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej. Zadanie to jest realizowane przez Polski Związek Hodowców Koni. Resort rolnictwa proponuje utrzymanie dotychczasowych rozwiązań. Szacuje się, że wydatki na ten cel w 2016 r. wyniosą 141 tys. zł, a w latach 2016-2025 ponad 1,5 mln zł.
Nowe przepisy zwiększą obowiązki Inspekcji Weterynaryjnej, jednak resort nie przewiduje wzrostu kosztów działalności służby weterynaryjnej.