Niebawem ruszy miodobranie na... dachu urzędu
Wkrótce rozpocznie się kolejne miodobranie w pasiece na dachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Budynek w centrum miasta jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od ubiegłego roku.
- Pszczoły dobrze zadomowiły się na dachu urzędu i zaadaptowały do miejskich warunków. Liczymy, że podobne pasieki pojawią się w innych miastach regionu. To dobry sposób na promocję pszczelarstwa i walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania pszczół - przekonuje Piotr Całbecki, marszałek województwa na stronie urzędu.
Sądowa ugoda pszczelarza z sąsiadami
Pasieka na dachu budynku powstała w maju 2016 roku. Składa się z pięciu uli, każdy zasiedlony jest przez około 35 tysięcy pszczół. Pięć uli przekazał nieodpłatnie Tomasz Łysoń, producent sprzętu pszczelarskiego, natomiast rodziny pszczele zasiedlono przy pomocy pasieki hodowlanej z ODR Zarzeczewo (3 rodziny) oraz prezesów regionalnych związków pszczelarzy z Bydgoszczy i Włocławka (po jednej rodzinie).
Pszczelarze zadbali o to, aby ule zasiedlone były przez łagodny gatunek owadów. Fachową opiekę nad nimi zapewnia natomiast Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. Pierwsze miodobranie odbyło się w lipcu ubiegłego roku.
Pszczoły spędziły zimę na dachu urzędu, ale z powodu niesprzyjającej pogody opuściły ule dopiero w drugiej połowie maja. Teraz pasieka gotowa jest już do miodobrania, które zakończy się w przyszłym tygodniu.
Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. W Polsce również od kilku lat zwiększa się liczba pasiek na obiektach miejskich. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu przygotowuje więc szkolenie dla osób zainteresowanych założeniem własnej pasieki.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś